Rzeszów: Letnie Ogrody Literackie - spotkanie autorskie z Arturem Andrusem

  • 08-08-2021
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: Letnie Ogrody Literackie - spotkanie autorskie z Arturem Andrusem WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie na spotkanie autorskie z Arturem Andrusem. Wydarzenie zorganizowane w ramach akcji "Atrakcje na wakacje" odbędzie się 8 sierpnia 2021 r. o godz. 16.00 w Ogrodach Bernardyńskich przy alei Józefa Piłsudskiego.

Artur Andrus (ur. 27 grudnia 1971 w Lesku) - dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, artysta kabaretowy, satyryk, autor książek, tekstów piosenek, bajek. Gospodarz kabaretowych spotkań w Piwnicy pod Baranami, Przechowalni i Piwnicy pod Harendą. Laureat tytułu "Mistrz Mowy Polskiej". Sam siebie nazywa artystą multimedialnym.

Wychowywał się na Podkarpaciu. Studia dziennikarskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów współpracował z Radiem Rzeszów oraz Rozgłośnią Harcerską. Jako student, przeprowadził wywiad z Wojciechem Młynarskim - wierszem, był to moment przełomowy w jego karierze. Przez ponad 20 lat był związany z radiową Trójką, gdzie prowadził oraz redagował m.in. "Powtórki z rozrywki", "Teraz śmieszniej", "Trójki pod księżycem" czy "Akademię rozrywki", do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. W 2011 roku został uhonorowany przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi dla Polskiego Radia. Od 2018 roku współpracuje z radiem RMF Classic, jest gospodarzem programu "NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa" i "Wakat – Wakacyjny Alfabet Turystyczny". Od 2020 roku jego głos można usłyszeć również na antenie Radia Nowy Świat. Oprócz pracy w radiu, często występuje w telewizji. Prowadzi imprezy kabaretowe, jest stałym gościem programu "Szkło kontaktowe" w TVN 24, a także gospodarzem cyklu "Z Andrusem po Galicji" w TVP3.

Artur Andrus jest mistrzem swobodnej zabawy słowem. Jego wiersze ukazywały się w kolumnie satyrycznej "Życia Warszawy", w "Przekroju", a felietony w "Zwierciadle" i "Gazecie Lekarskiej". Pisze teksty piosenek dla innych artystów m.in. Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Czesława Mozila, Grupy MoCarta. Jest autorem książki "Popisuchy" - zbioru piosenek i wierszy, jak również bajek dla dzieci i dorosłych - "Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych". Wraz z wieloletnią przyjaciółką Marią Czubaszek napisał dwie książki: "Każdy szczyt ma swój Czubaszek" oraz "Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak". Zbiór felietonów publikowanych przez kilka lat na jego blogu doczekał się wydania w formie książki "Blog osławiony między niewiastami".

Artysta odnosi ponadto sukcesy na rynku muzycznym. Autorski album "Myśliwiecka" uzyskał podwójnie Platynową Płytę i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2012 roku. Album "Cyniczne córy Zurychu" z 2015 roku również okrył się platyną, a "Sokratesa 18" - złotem.

Czytany 152 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij