Wydrukuj tę stronę

Rzeszów: "Czym sami trujemy się na co dzień?" - wykład online dra hab. Konrada Szychowskiego

  • 16-06-2021
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: "Czym sami trujemy się na co dzień?" - wykład online dra hab. Konrada Szychowskiego WSIiZ w Rzeszowie

Jedną z plag XXI wieku jest lawina plastiku, tworzyw sztucznych i syntetycznych substancji chemicznych. Od lat poruszany jest temat ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale czy wiemy jaki wpływ mają one na nasze zdrowie? W czasie wykładu pt. „Czym sami trujemy się na co dzień?” problem ten omówi dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ, członek Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiego Towarzystwa Biologii Rozrodu, a także Neurotoxicity Society. Premiera spotkania odbędzie się 16 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 na facebookowym profilu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Życie współczesnego człowieka pełne jest wszelakich udogodnień. Można do nich zaliczyć wygodne jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, dodatki do żywności przedłużające jej trwałość i oczywiście upiększające nas kosmetyki. W trakcie codziennej aktywności, liczne substancje zawarte we wspomnianych produktach uwalniają się i dostają różnymi drogami do naszych organizmów. Niestety, większość związków chemicznych dostających się do naszych ciał nie pozostaje bez wpływu na procesy hormonalne i równowagę metaboliczną. W trakcie wykładu realizowanego w ramach projektu "Przybij piątkę nauce" prof. Konrad Szychowski omówi wybrane substancje chemiczne będące składnikami tworzyw sztucznych i kosmetyków, które podczas normalnej aktywności każdego dnia dostają się do naszych ciał. Substancje takie jak bromowane opóźniacze palenia, ftalany, bisfenol-A czy triklosan zaburzają naturalną równowagę hormonalną organizmu. Skutkuje to rozwojem różnych patologii takich jak np. inicjacja procesu nowotworzenia, zaburzenia hormonalne czy wzrost ilości przypadków policystycznych jajników u kobiet. Ponadto w ostatnich latach zaczęto korelować obecność omawianych substancji z rozwojem "epidemii" otyłości w krajach zachodnich.

Ważną częścią spotkania będzie dyskusja. Organizatorzy zachęcają do przesyłania pytań do prof. Konrada Szychowskiego - do 5 czerwca br. na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz w komentarzach pod postem na Facebooku.

W ramach projektu "Przybij piątkę nauce" Wyższa Szkoła Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Dzieląc się materiałami ze spotkań, organizatorzy dają słuchaczom namiastkę dawnej normalności i możliwość uczestnictwa w życiu naukowym i intelektualnym.

Więcej o projekcie: https://wielkiepytania.wsiz.pl/ppn

WSIiZ w Rzeszowie

Czytany 117 razy