Rzeszów: Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i Noc WiMBP w Rzeszowie

• 15-05-2021
Rzeszów: Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i Noc WiMBP w Rzeszowie WiMBP w Rzeszowie

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek jest akcją promującą czytelnictwo i biblioteki. Wydarzenie zostało ustanowione przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku. Służy do podkreślania roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna, już XVIII edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece":

"Hasło promujące Tydzień Bibliotek 2021 "Znajdziesz mnie w bibliotece" jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury. Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Znajdziesz mnie w bibliotece, dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim online, konferencji, warsztacie szkoleniowym, czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej (np. fotografie, urwane i odkryte wątki genealogiczne, bądź starodruk dzięki konserwacji i digitalizacji przywrócone czytelnikowi) lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej".

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie na to wydarzenie przygotowała atrakcyjny program online, którego finałem będzie Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie - majowe święto biblioteki. Dotychczas dzieci i dorośli odwiedzali WiMBP w Rzeszowie od 18.00 do 24.00, a czekały na nich wystawy, pokazy, warsztaty, koncerty i konkursy.

Tegoroczna Noc WiMBP w Rzeszowie, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną zgromadzi uczestników przed ekranami smartfonów i komputerów.

W programie:

• "Co wiesz o WiMBP w Rzeszowie?" – quiz dla Czytelników i Bibliotekarzy
  • "Znajdziesz mnie w bibliotece" – animacja poklatkowa o bajkowych bohaterach
  • "Akcja Digitalizacja" – filmiki o procesie digitalizacji książek przez bibliotekarzy
  • "Znajdziesz je w bibliotece" – animacja z książkami w roli głównej
  • Filmiki ukazujące pracę bibliotekarzy: "Kulisy pracy bibliotekarza na wesoło" oraz "Z życia biblioteki – migawki wspomnień Kruka Anastazego"

15 maja 2021 r. - Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie:

•     18.00 - spotkanie autorskie online z Januszem Leonem Wiśniewskim
  •     19.00 - "Rzeszów na starej pocztówce - widok współczesny" - wirtualna wystawa
  •     19.30 - "Akcja Digitalizacja"
  •     20.00 - "Stanisław Lem – pisarz, myśliciel, człowiek" - wykład dra hab. Wojciecha Birka, prof. UR
  •     21.00 - "Książki nie do czytania" - warsztaty papieroplastyki z Darią Sikorą
  •     22.00 - "Cymelia ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie" - wirtualna wystawa

Wszystkie wydarzenia będą dostępne dla uczestników na stronie biblioteki oraz na fanpage’u WiMBP w Rzeszowie.

WiMBP w Rzeszowie