Rzeszów: Spotkanie autorskie online z Januszem L. Wiśniewskim

• 15-05-2021
Rzeszów: Spotkanie autorskie online z Januszem L. Wiśniewskim WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza 15 maja 2021 r. o godz. 18.00 na spotkanie autorskie online z Januszem Leonem Wiśniewskim.

Spotkanie odbędzie się na platformie ClickMeeting. Obowiązuje rejestracja na stronie: https://bibliotekarzeszow.clickmeeting.com/spotkanie-autorskie-z-januszem-leonem-wisniewskim/register

Wstęp na spotkanie jest wolny. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań na czacie. Spotkanie dofinansowane ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.

Janusz Leon Wiśniewski (ur. 18 sierpnia 1954 w Toruniu) - naukowiec i pisarz. Ukończył Technikum Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu, magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (także UMK), doktor informatyki (Politechnika Warszawska) oraz doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka). Od 1987 do 2018 roku pracował we Frankfurcie nad Menem w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest projektantem i autorem pierwszego w świecie programu do automatycznej translacji struktur w nomenklaturę chemiczną.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią "Samotność w Sieci", na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Teatr "Baltijskij Dom" w St. Petersburgu w Rosji zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie "Samotności w Sieci" (premiera 2009 rok). Ponad 12 lat po premierze spektakl pozostał na afiszu teatru i jest wystawiany 1-2 razy w miesiącu.

Jest autorem wielu powieści (między innymi: "Los powtórzony", "Bikini", "Grand", "Na Fejsie z moim synem"), zbiorów opowiadań (między innymi: "Zespoły napięć", "Moje historie prawdziwe"), esejów ("Czy mężczyźni są światu potrzebni? Intymna teoria względności", "Sceny życia za ścianą", "Nazwijmy to miłość"), a także rozpraw popularno-naukowych oraz książek dla dzieci ("Marcelinka rusza w Kosmos", "Uczucia", "O 7 krasnoludkach, które nigdy nie spotkały królewny Śnieżki").

Ostatnio ukazała się jego powieść "Koniec samotności", która jest kontynuacją (po 18 latach) kultowej "Samotności w Sieci" oraz (we współautorstwie z Eweliną Wojdyło) książka podróżnicza "Nowa Zelandia. Podróż przedślubna”.

Tłumaczenia jego książek ukazały się w 19 krajach. Między innymi w Rosji, Chinach, Włoszech, Turcji, Holandii, Włoszech, Belgii, Rumunii, na Ukrainie, Białorusi, w Bułgarii, Albanii, Wietnamie, na Litwie, na Łotwie i w Armenii.

WiMBP w Rzeszowie