• 19-03-2021
Tarnobrzeg: Wystawa "Przez ciernie żywota - w 150. rocznicę urodzin Ferdynanda Kurasia" MBP w Tarnobrzegu

Rok 2021 ogłoszony został przez Radę Miasta Tarnobrzega Rokiem Ferdynanda Kurasia. Włączając się w obchody Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu prezentuje w Galerii Okno wystawę "Przez ciernie żywota – w 150 rocznicę urodzin Ferdynanda Kurasia".

Ferdynand Kuraś - urodzony 21 lutego 1871 roku w Tarnobrzegu-Wielowsi "poeta spod chłopskiej strzechy", który w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił w dzieciństwie słuch, uważany był za jednego z najzdolniejszych polskich pisarzy ludowych. Jego twórczością, podejmującą często tematykę lokalną tj. życie wsi, pracę na roli, przyrodę, ale też historyczną i patriotyczną, zachwycali się Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Lucjan Rydel czy Jan Kasprowicz. Wydał łącznie kilkanaście zbiorów wierszy (choć w prasie ukazały się ich setki), ale największe uznanie przyniosły mu spisane w 1924 roku wspomnienia "Przez ciernie żywota".

Na wystawie, którą oglądać można do 19 marca 2021 roku, prezentowane są fragmenty ww. pamiętników, fotokopie fotografii, rękopisów, artykułów z ówczesnej prasy oraz stron tytułowych poszczególnych wydań utworów Kurasia. Materiały pochodzą ze zbiorów: Polony, Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej, Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, zbiorów prywatnych Sławomira Stępaka i Krzysztofa Watracza oraz własnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.

Więcej o wystawie: https://mbp.tarnobrzeg.pl/19-newsflash/1913-galeria-okno-przez-ciernie-zywota-w-150-rocznice-urodzin-ferdynanda-kurasia

Źródło: MBP w Tarnobrzegu