Spotkanie online "O drewnianych cerkwiach wschodniogalicyjskich Karpat"

• 28-01-2021
Spotkanie online "O drewnianych cerkwiach wschodniogalicyjskich Karpat" Towarzystwo Karpackie

Towarzystwo Karpackie zaprasza 28 stycznia 2021 r. o godz. 19.00 na pierwsze w roku 2021 Spotkanie Karpackie online pt. "O drewnianych cerkwiach wschodniogalicyjskich Karpat" z udziałem Pawła Kusala i Stanisława Krycińskiego, autorów wydanego niedawno przez Wydawnictwo Libra albumu "Cerkwie Galicji Wschodniej". Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom.

Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy, a różnorodność typów i bogactwo form tych budowli sakralnych wzniesionych z tak nietrwałego jak drewno materiału wzbudza zdumienie. Do  początku XX w. dotrwały setki przepięknych drewnianych budowli, z których najstarsze miały ponad 300 lat. Niestety później wiele bezcennych starych cerkwi rozebrano w związku z budową nowych, obszerniejszych, ponadto ogromna ilość świątyń została zniszczona przez obie wojny światowe i działania władz sowieckich. Ten niezwykły świat galicyjskich cerkwi utrwalony został jednak na fotografiach. Imponujący ich zbiór zgromadził Paweł Kusal, który postanowił podzielić się nim z szeroką publicznością przygotowując albumu, który zawiera fotografie 242 cerkwi. Autorem towarzyszących fotografiom opisów jest Stanisław Kryciński, również od wielu lat zajmujący się problematyką architektury cerkiewnej na dawnych kresach wschodnich.

Źródło: Towarzystwo Karpackie