Rzeszów: Spotkanie online z Arturem Andrusem

• 20-10-2020
Rzeszów: Spotkanie online z Arturem Andrusem WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie online "Podkarpackie wędrówki z Arturem Andrusem", które odbędzie się 20 października 2020 r. o godz. 18.00.

Artur Andrus (ur. 27 grudnia 1971 w Lesku) to dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, artysta kabaretowy, satyryk, autor książek, tekstów piosenek, bajek. Gospodarz kabaretowych spotkań w Piwnicy pod Baranami, Przechowalni i Piwnicy pod Harendą. Laureat tytułu "Mistrz Mowy Polskiej". Sam siebie nazywa – artystą multimedialnym.

Wychowywał się na Podkarpaciu. Studia dziennikarskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów współpracował z Radiem Rzeszów oraz Rozgłośnią Harcerską. Jako student, przeprowadził wywiad z Wojciechem Młynarskim - wierszem, był to moment przełomowy w jego karierze.  Przez ponad 20 lat był związany z radiową Trójką, gdzie prowadził oraz redagował m.in.: "Powtórkę z rozrywki", "Teraz śmieszniej", "Trójkę pod księżycem" czy "Akademię rozrywki", do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. W 2011 roku został uhonorowany przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi dla Polskiego Radia. Od 2018 roku współpracuje z radiem RMF Classic, jest gospodarzem programu "NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa" i "Wakat - Wakacyjny Alfabet Turystyczny". Oprócz pracy w radiu, często występuje w telewizji. Prowadzi imprezy kabaretowe, jest stałym gościem programu "Szkło kontaktowe" w TVN 24, a także gospodarzem cyklu "Z Andrusem po Galicji" w TVP3.

Artur Andrus jest mistrzem swobodnej zabawy słowem. Jego wiersze ukazywały się w kolumnie satyrycznej "Życia Warszawy", w "Przekroju", a felietony, w "Zwierciadle" i "Gazecie Lekarskiej". Pisze teksty piosenek dla innych artystów, m.in. Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Czesława Mozila, Grupy MoCarta. Jest autorem książki "Popisuchy" – zbioru piosenek i wierszy, jak również bajek dla dzieci i dorosłych – "Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych". Wraz z wieloletnią przyjaciółką Marią Czubaszek, napisał dwie książki: "Każdy szczyt ma swój Czubaszek" oraz "Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak". Zbiór felietonów publikowanych przez kilka lat na jego blogu doczekał się wydania w formie książki "Blog osławiony między niewiastami".

Artysta odnosi także sukcesy na rynku muzycznym. Autorski album "Myśliwiecka" uzyskał Podwójnie Platynową Płytę i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2012 roku. Album "Cyniczne córy Zurychu" otrzymał status złotej płyty i okrył się platyną.

Prowadzenie spotkania - Jan Wolski

Obsługa techniczna - Joanna Piller i Janusz Haliniak (Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP)

Spotkanie odbędzie się z wykorzystaniem platformy ClickMeeting - obowiązuje wczesniejsza rejestracja na stronie:

Pół godziny przed spotkaniem zarejestrowane osoby otrzymają e-mailowe przypomnienie o spotkaniu autorskim z opcją "Dołącz teraz" - jej wybranie spowoduje połączenie ze stroną spotkania online. Rejestracja możliwa jest także w czasie trwania spotkania - do wyczerpania limitu uczestników.

Organizację spotkania dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

WiMBP w Rzeszowie