Rzeszów: Spotkanie autorskie online z Witoldem Szabłowskim

• 25-09-2020
Rzeszów: Spotkanie autorskie online z Witoldem Szabłowskim WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie online z Witoldem Szabłowskim - dziennikarzem, reporterem, autorem m.in. "Jak nakarmić dyktatora?" i "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia". Spotkanie odbędzie się 25 września 2020 r. o godz. 18.00 na platformie ClickMeeting (obowiązuje rejestracja uczestników na stronie: https://bibliotekarzeszow.clickmeeting.pl) i będzie tłumaczone na język migowy. Poprowadzi je red. Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów.

Wydarzenie organizowane jest  w ramach projektu "Spotkajmy się online" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Witold Szabłowski (ur. 27 czerwca 1980) – dziennikarz, reportażysta. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. Karierę dziennikarską zaczynał jako depeszowiec w TVN24.  Pracował  w dzienniku "Nowy Dzień", a w wieku dwudziestu pięciu lat został najmłodszym reporterem "Dużego Formatu" - magazynu "Gazety Wyborczej". Specjalizuje się głównie w tematyce Bliskiego Wschodu. Mieszkał przez jakiś czas w Turcji, gdzie pracował  jako stażysta telewizji CNN Türk. Obecnie jest znany i doceniany zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Jako pierwszy Polak, dotarł w 2006 roku do rodziny Alego Ağcy, zamachowca, który próbował zabić papieża Jana Pawła II. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Melchiora za 2007 rok i wyróżnienie w konkursie Amnesty International za cykl swoich reportaży z Turcji. W 2010 roku  został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż "Dziś przypłyną tu dwa trupy", w którym poruszył problem nielegalnych imigrantów przybywających do Unii Europejskiej.

Za pierwszą książkę - "Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji" - przyznano mu Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike 2011, a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Angielskie wydanie "Zabójcy..." otrzymało nagrodę brytyjskiego PEN-Clubu. Książka ukazała się także w języku rosyjskim i niemieckim. W 2012 roku otrzymał specjalne wyróżnienie od jury Nagrody im. Anny Lindh. Dziennikarz został doceniony za  artykuły o wychodzeniu Albanii z komunizmu i emigracji Albańczyków. Za reportaż "Dom pełen Ukraińców" uhonorowano go Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Książka dotycząca rzezi wołyńskiej "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" dostała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Zbiór reportaży "Tańczące Niedźwiedzie. Reportaże z transformacji" Szabłowskiego to jeden z największych sukcesów polskiego reportażu za granicą. Otrzymał za niego nominację do The Edward Stanford Travel Writing Awards. Ponadto książka ukazała się nakładem największego światowego wydawcy – nowojorskiego Penguin Random House, który w kwietniu bieżącego roku wydał również najnowsze dzieło reportera - "Jak nakarmić dyktatora?". Książka jest efektem spotkań z kucharzami największych dyktatorów, Fidela Castro czy Saddama Husajna. Pracował nad nią cztery lata i przejechał w tym celu cztery kontynenty.

Witold Szabłowski stara się zrozumieć swoich bohaterów, nie oceniać ich. Mówi o sobie: "Jestem tubą, przez którą czytelnicy poznają historię z większą ilością niuansów, niż w przypadku krótkich relacji prasowych".

WiMBP w Rzeszowie