Rzeszów: Spotkanie autorskie online z Marcinem Wrońskim

• 08-09-2020
Rzeszów: Spotkanie autorskie online z Marcinem Wrońskim WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie online z Marcinem Wrońskim. Spotkanie odbędzie się 8 września 2020 r. o godz. 18.00 na platformie ClickMeeting (obowiązuje rejestracja uczestników na stronie: https://bibliotekarzeszow.clickmeeting.pl) i będzie tłumaczone na język migowy. Poprowadzi je Wojciech Maryjka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

"Każde porządne miasto prócz rynku, katedry i lochów bezwzględnie powinno mieć swój kryminał, który zamienia powszednią i banalną przemoc w zagadkę i tajemnicę" - zanim Marcin Wroński zrealizował swój postulat, ukończył polonistykę na KUL, zadebiutował ("Udo Pani Nocy", 1992), tworzył dla kabaretu, był dziennikarzem radiowym i nauczycielem. Aż nadszedł rok 2007 i za sprawą Wrońskiego na mapie polskiego retrokryminału obok Wrocławia Krajewskiego zabłysnął Lublin, a do Mocka dołączył komisarz "Zyga" Maciejewski. Cykl rozpoczęło "Morderstwo pod cenzurą", potem były "Kino Venus" (2008), "A na imię jej będzie Aniela" (2011), "Skrzydlata trumna" (2012), "Pogrom w przyszły wtorek" (2013), "Haiti" (2014), "Kwestja krwi" (2014), "Portret wisielca" (2016), "Czas Herkulesów" (2017) i ostatnie "Gliny z innej gliny" (2018).

Jak mówi sam pisarz, "Komisarz Maciejewski to oczywiście cykl retrokryminałów lubelskich, ale to także przedwojenna Polska statystyczna, taka, co to nie jest ani stolicą, ani kresami. Bawię się w nim historią i kryminalną fabułą, osobiście jednak szukam pretekstu do grzebania w przeszłości i odkopywania własnych korzeni. Szukam tego polsko-żydowskiego miasta, którego nie dane mi było zobaczyć, a dzięki temu, że o nim piszę, odnajduję równie zafascynowanych Czytelników, historyków, badaczy amatorów… To oni przekonują mnie, że warto dalej pisać, więc piszę, bo wiem, że mam dla kogo".

Odwdzięczył mu się rodzinny Lublin - miasto-bohater, o którym autor mówił: "Długo miałem poczucie toksyczności mojego związku z tym miastem, dopóki nie zrozumiałem, że to po prostu trudna miłość. Coś jak z wielbłądem i pustynią. Wielbłąd wie najlepiej, że to wcale nie takie znów cudowne miejsce, ale gdzie indziej jest mu jeszcze gorzej" - Wrońskiego uhonorowano Medalem Prezydenta Miasta Lublina (2012), Nagrodą Artystyczną Miasta Lublina (2013 i 2017) oraz Medalem 700-lecia Miasta Lublina (2017).

Za swe książki był siedmiokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru – najważniejszej polskiej nagrody dla twórców kryminałów, a w 2014 roku otrzymał statuetkę za "Pogrom w przyszły wtorek".

WiMBP w Rzeszowie