Stalowa Wola: Zgłoś się do Narodowego Czytania "Balladyny"

• 09-08-2020
Uczestnicy Narodowego Czytania 2019 Uczestnicy Narodowego Czytania 2019 Fot. MBP w Stalowej Woli

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli szuka chętnych, którzy w ramach Narodowego Czytania 2020 przeczytają w sobotę, 5 września fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Czytelni w Bibliotece Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 do dnia 10 sierpnia 2020 r. włącznie.

Impreza będzie miała charakter plenerowy, z zachowaniem rygorów sanitarnych. "Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna i wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę.

- Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku polskie nowele.

MBP w Stalowej Woli