• 19-02-2020
Rzeszów: Wielkie Pytania w Nauce - spotkanie "Seksualność człowieka - prawdy i mity" WSIiZ w Rzeszowie

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Wielkie Pytania w Nauce". 19 lutego 2020 r. o godzinie 17.00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się spotkanie "Seksualność człowieka - prawdy i mity" z udziałem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza oraz o. dra Ksawerego Knotza.

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku seksualność nie ma już dla nas żadnych tajemnic. Zaczynamy rozmawiać o seksualności człowieka bez większego skrępowania, jednak nadal wierzymy w wiele fałszywych mitów, błędnych wyobrażeń i groźnych przekłamań na temat intymnych relacji. Nie da się też ukryć, że zarówno nauka, kultura jak i religia przez wieki rozpatrywała płciowość człowieka jedynie w sztywnych kategoriach normy i patologii, spychając dążenie do wiedzy na temat ludzkiej seksualności do empirycznego podziemia. W konsekwencji seks stał się zagadnieniem kontrowersyjnym, wywołującym poczucie winy oraz wstydu, jednym z większych tabu w historii ludzkości. Być może, dlatego seksuologia do dzisiejszego dnia wzbudza tak duże zainteresowanie i emocje. Jakie zatem są najczęściej powtarzane prawdy i mity na temat seksu? Czym jest seks i jakie tak naprawdę ma znaczenie w naszym życiu?

Zdefiniowanie pojęcia seksualności nie jest proste. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zdrowie seksualne stanowi połączenie biologicznej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej sfery życia i jest ono konieczne do pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości. Nie da się go odseparować od emocji, poglądów, kultury, religii, nauki, opinii, relacji, bodźców, które wpływają na to, kim jesteśmy tu i teraz. Na przestrzeni wieków różne było podejście do seksualności - od antycznej rozwiązłości i beztroski, poprzez silny wpływ chrześcijaństwa w czasach średniowiecznych na określenie norm, nakazów i zakazów dotyczących ciała, aż po czasy współczesne, w których tematyka seksualności coraz mocniej przebija się do sfery publicznej. Dlatego od czasu do czasu warto poddać krytycznej ocenie mity i stereotypy na temat seksualności człowieka i związków. Niektóre już się zdezaktualizowały, inne nigdy nie były prawdą. Pojawiły się też nowe poglądy i badania.

W czasie spotkania postaramy się zaprezentować wszechstronne i interdyscyplinarne podejście do zrozumienia płciowości człowieka. Zapytamy jak być szczęśliwą istotą seksualną oraz jak należy rozumieć seksualność w świetle etyki chrześcijańskiej? Na czym polega magia cyberseksu? I w końcu poszukamy odpowiedzi na pytanie: Co zrobić by seks był źródłem wielkiej radości, ale nie problemów; stanowił o sile człowieka, a nie był przyczyną jego słabości?

Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu na stronie:

Więcej informacji na temat spotkania: https://wielkiepytania.wsiz.pl/seksualnosc-czlowieka-prawdy-i-mity

WSIiZ w Rzeszowie