Łańcut: Wystawa "Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL"

• 31-08-2019
Łańcut: Wystawa "Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL" Muzeum-Zamek w Łańcucie

W Jadalni Wielkiej łańcuckiego Zamku do 1 września 2019 r. obejrzeć można wystawę "Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL", na której prezentowana jest unikatowa kolekcja najstarszych i najcenniejszych rękopisów, starych druków, zbiorów graficznych i kartograficznych ze 100-letniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

Wśród unikatowych starodruków o wybitnym dla kultury polskiej znaczeniu znajdą się m.in. pochodzący z biblioteki hr. Jerzego Moszyńskiego Kodeks Gracjana (Concordia discordantium canonum) z XIII wieku, średniowieczne dyplomy (najstarszy wystawiony w 1371 przez Elżbietę Łokietkównę), pergaminowe kodeksy prawnicze, teologiczne, pierwsza książka wydrukowana w Polsce (Joannes de Turrecremata, "Expositio super toto psalterio", tłoczona w 1474 roku), jedyny zachowany egzemplarz "Hebdomas To iest Siedem Tegodniowych Piosnek wyietnych z pierwszych Ksiag Moiżeszowych [...]" autorstwa Sebastiana Klonowica, przyjaciela Jana Kochanowskiego i lubelskiego burmistrza, wydrukowany w Krakowie przez Macieia Garwolczyka w 1581 roku. Wielbicieli dawnej kartografii na pewno zainteresuje atlas "Theatrum Orbis Terrarum, opus nunc tertio auctore recognitum […]" opracowany przez Abrahama Orteliusa, tłoczony w Antwerpskiej oficynie Krzysztofa Plantina w 1584 roku. Obejrzeć będzie można także Archiwum Filomatów z autografami Adama Mickiewicza z okresu wileńskiego, archiwum gen. Ignacego Prądzyńskiego z okresu powstania listopadowego oraz archiwalia z okresu II wojny światowej.

Źródło: Muzeum-Zamek w Łańcucie ; KUL