Rzeszów: III Festiwal Wyczytanej Książki

  • 14-06-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: III Festiwal Wyczytanej Książki WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do udziału w wydarzeniach III. edycji Festiwalu Wyczytanej Książki, który odbędzie się w dniach od 12 do 15 czerwca 2019 r. w siedzibie WiMBP przy ul. Sokoła 13, agendach biblioteki oraz przestrzeni miejskiej. Festiwal Wyczytanej Książki obejmuje działania dotyczące aktywnej promocji literatury i czytelnictwa oraz takie, których istotą jest współtworzenie kultury. Celem projektu jest rozbudzenie potrzeb kulturalnych i kształtowanie nawyków korzystania z dzieł literackich.


W ramach projektu odbędą się:

AKCJA BOOKCROSSINGOWA - forma zaproszenia na Festiwal i jego promocji, ale przede wszystkim - promocji książki. W poczekalniach dworcowych, przychodniach zdrowia, na stolikach w kawiarniach ... pozostawione zostaną książki z zakładką "Zapraszam do czytania", na której umieszczona zostanie informacja o Festiwalu. Będą to książki wycofane z księgozbioru Biblioteki, którymi możemy się podzielić, bo zgromadzono je w wielu egzemplarzach. Chętni będą mogli poczytać je na miejscu lub zabrać ze sobą.  

SPOTKANIE Z PISARZEM I JEGO BIBLIOTECZKĄ - znany pisarz przywozi na spotkanie ulubione książki ze swojej prywatnej biblioteczki. Opowiada o tym, jakie lektury go ukształtowały jako czytelnika, które ceni najbardziej, do których może wraca, a także czy/jak wpłynęły na jego twórczość i ukształtowały go jako pisarza. W tym kontekście toczyć się będzie też rozmowa o twórczości gościa spotkania. Gośćmi Festiwalu będą: Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Marek Bieńczyk, Hanna Cygler oraz Marcin Wroński. Dzieci również spotkają się ze swoimi ulubionymi autorami: Justyną Bednarek, Marcinem Pałaszem i Anną Kańtoch, którzy opowiedzą im o książkach swojego dzieciństwa i będą czytać dla dzieci ich fragmenty. Porozmawiają także z dziećmi o własnej twórczości.

RODZINNY PIKNIK W BIBLIOTECE - literacka impreza plenerowa zorganizowana na placu przed budynkiem Biblioteki. Założeniem pikniku jest spędzenie wolnego czasu w Bibliotece z całą rodziną. W sobotę, w ostatnim dniu Festiwalu, przygotujemy szereg wydarzeń artystyczno-literackich, kierowanych do wszystkich grup wiekowych, przede wszystkim jednak dla dzieci. Wiele gier i zabaw wymagać będzie współdziałania wszystkich członków rodziny. Piknik rozpocznie widowiskowy, rodzinny, konkurs na najciekawsze przebranie za ulubionego literackiego bohatera. Uczestnicy Pikniku będą mogli wziąć udział także w wielu quizach, a najmłodsi - w licznych grach i zabawach interakcyjnych o tematyce literackiej. Najbardziej aktywni uczestnicy konkursów zostaną nagrodzeni bonami uprawniającymi do zakupów w księgarni oraz drobnymi nagrodami. Chętni będą mieli okazję do poczytania ulubionych książek w zaaranżowanej na placu plenerowej czytelni oraz pograć w gry planszowe, które zyskaliśmy dzięki organizowanemu w 2018 r. konkursowi na grę planszową dla dzieci, dofinansowanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018. Piknik to świetna okazja do relaksu na świeżym powietrzu i kreatywnego spędzenia czasu z najbliższymi, ale także do kontaktu dzieci z książką poprzez zabawę.

PODCHODY ZA KSIĄŻKĄ - gra w przestrzeni publicznej organizowana we współpracy z rzeszowskimi szkołami, do udziału w której zaproszeni zostaną uczniowie z tych szkół, którzy zechcą – w ten niekonwencjonalny sposób – wymienić się z innymi uczestnikami zabawy, przyniesionymi ze sobą książkami ze swojej domowej biblioteczki. Ta "stara" harcerska gra, polegająca na ściganiu jednej grupy osób przez drugą i wykonywaniu po drodze różnych zadań, aby na końcu otrzymać nagrodę, będzie nie tylko okazją do wspaniałej zabawy na łonie natury i podejmowania zdrowej rywalizacji, ale również sposobem na zdobycie "nowej" książki. "Wyczytane" książki, będące nagrodą za inwencję twórczą w wymyślaniu zadań i sposobów ich wykonywania, dostaną nowe życie, a obdarowani radość i przyjemność poznania ciekawej historii.

BAJKA NA DOBRANOC - wieczorne spotkania w przestrzeni publicznej, podczas których znani aktorzy teatralni czytać będą dzieciom bajki. Każde spotkanie odbywać się będzie w innym miejscu, mającym swój teatralny potencjał i będącym odpowiednim tłem do wysłuchania historii (spektaklu). Idea głośnego czytania dzieciom zyskała na przestrzeni ostatnich lat szerokie grono zwolenników. Jest to w pełni uzasadnione, bowiem głośne czytanie, zwłaszcza w profesjonalnym wykonaniu aktorów, to forma, która dodatkowo ukazuje walory tekstu, wynikające z relacji tekst – wykonawca, a także tekst – odbiorca. Mali uczestnicy spektaklu czytania bajek mają nie tylko dużą przyjemność z artystycznej interpretacji bajki. Słuchanie przez dzieci czytanych im utworów literackich sprzyja rozwojowi wyobraźni, rozbudza umiejętność śledzenia przebiegu akcji, zaciekawienia opowiadaną historią, co stanowi podstawę do budowania motywacji czytelniczych wiodących do zaangażowania w lekturę.

KSIĄŻKA I KUCHNIA - spotkanie autorskie ze znakomitą autorką książek dla dzieci, w tym "książek kucharskich", Justyną Bednarek i "warsztaty kulinarne" dla dzieci. Rozmowa o książkach i jedzeniu toczyć się będzie w uroczym, zaprzyjaźnionym z Biblioteką, barze serwującym tradycyjne polskie posiłki. Gość spotkania wprowadzi najmłodszych w kulinarne tajniki i dobre obyczaje w kuchni. Wspólnie prowadzić będą kulinarne eksperymenty, przygotowując smakowite potrawy, które zregenerują zużytą w czasie warsztatów energię i dostarczą dodatkowej przyjemności ze spotkania.

POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU - spotkania międzygeneracyjne w Bibliotece, w czasie których dziadkowie i przedszkolne maluchy rozmawiać będą o swoich ulubionych książkach i bajkowych bohaterach. Babcie i dziadkowe wprowadzą dzieci w magiczny świat swojego dzieciństwa, czytając im swoje ulubione bajki z tego okresu. Bajki będą pretekstem do rozmowy oraz inspiracją do wspólnej zabawy. Spotkanie nie tylko przybliży maluchom książki ważne dla ich babć i dziadków, będzie także sposobem na lepsze wzajemne poznanie się i wzmocnienie międzypokoleniowych relacji.

KSIĄŻKI NIE DO CZYTANIA - warsztaty kreatywnego recyklingu. Książki nie muszą służyć tylko do czytania. Mogą być tworzywem do wyrażania treści w inny sposób oraz nadania im nowych znaczeń. Zniszczonym i całkowicie zdezaktualizowanym damy szansę na opowiedzenie jeszcze jednej historii - tym razem przemówią jako "papierowe obrazy" – prace-mozaiki, zbudowane z niezliczonej ilości kawałeczków papieru. Warsztaty, przeznaczone dla wszystkich chętnych, bez wskazania wieku, poprowadzi Albin Talik – artysta transmedialny zajmujący się także sztukami plastycznymi, autor niezwykle kolorowych, niepowtarzanych w stylu i technice kolaży, dla których tworzywem są mikroskopijne kawałeczki papieru. Artysta pokaże jak w kreatywny sposób wykorzystać niepotrzebne, przeznaczona na makulaturę książki. Udowodni, że stara książka może stać się dziełem sztuki. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac artysty, będą również prezentowane prace uczestników warsztatów.

KABARET DLA DZIECI - zwieńczeniem Festiwalu będzie interaktywny kabaret dla dzieci pt. "Bergamuty", w wykonaniu aktorów scen krakowskich: Krzysztofa Bochenka i Doroty Korbacz-Bochenek. Scenariusz spektaklu został oparty na tekstach Jana Brzechwy, które - dzięki interaktywnej koncepcji przedstawienia - będą punktem wyjścia do wspólnej zabawy. Spektakl będzie więc nie tylko okazją do kolejnego spotkania z twórczością Jana Brzechwy, ale także wielką przyjemnością z uczestniczenia w widowisku, którego podstawą jest bezpośredni kontakt z aktorami i magicznym światem teatru.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra  Dziedzictwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

WiMBP w Rzeszowie

Czytany 368 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij