Przemyśl: Spotkanie autorskie online z Marią Żemełko

• 26-02-2021
Przemyśl: Spotkanie autorskie online z Marią Żemełko CK w Przemyślu

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza miłośników poezji 26 lutego 2021 r. o godz. 18.00 na wirtualne spotkanie autorskie z Marią Żemełko zatytułowane "Wizje i wizjer".

Jest to kolejne spotkanie w ramach cyklu "Przystanek Poezja" organizowanego od 1999 r. kilka razy w roku. Dotychczas w murach CK gościło czterdziestu dziewięciu poetów z Podkarpacia związanych z organizowanymi przez CK Dorocznymi Spotkaniami Poetów. Rozpoczynający się w tym roku cykl jest spotkaniem jubileuszowym - będzie to już  50. "Przystanek Poezja".

"Lutowy wieczór autorski odbędzie się ze względu na obostrzenia epidemiczne jeszcze online, jednak będziecie mieli Państwo możliwość zapoznać się z poetką i jej wierszami. Zapraszamy na kanał CK na YouTube, a także na stronę Centrum Kulturalnego. Streaming będzie dostępny także na Facebooku, gdzie po spotkaniu wspólnie z Autorką będziemy odpowiadać na Państwa pytania i komentarze. Pierwszym 10 osobom, które zwrócą się do nas z prośbą, prześlemy przygotowany specjalnie na tę okazję mały zbiorek poetycki pt. "Wizje i wizjer" z utworami Marii Żemełko" - informują organizatorzy.

Maria Żemełko urodziła się i mieszka w Przemyślu.  Pisze od lat, swoje wiersze po raz pierwszy ujawniła w antologii "Do jutra" (2013 r.).  W 2014 r. wydała debiutancki tomik "Z  plecakiem i walizką".  Kolejne tomiki to "Bajki na życzenie" (2014 r.) adresowane imiennie dla sześćdziesięciorga czworga dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  w Przemyślu i "Wiersze pisane nad ranem".  Z galicyjską serdecznością poetka zaprosiła dorosłych i dzieci do swojego miasta  następnymi publikacjami:  "Przemyśl przewodnik  w pigułce" (2015 r.) oraz "Z krótką chwilką u Przemisi i nie tylko".  Aby uchronić kresowy "bałak" wplotła go w pełne humoru wiersze zebrane w tomiku "Na bambetlu czyli lwowskie bałakanie" (2016 r.).  Z trudnego prawniczego języka przełożyła  na  bardziej zrozumiały Deklarację Praw Dziecka ONZ  w książeczce "O prawach dzieci na całym świecie" (2017 r.). Jej utwory ukazały się też  w antologiach "Białe kroniki" oraz "Notes poetycki" i kilkunastu almanachach Dorocznego "Spotkania Poetów", wydawanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.  Wiele jej wierszy znalazło się w repertuarze przemyskich zespołów muzycznych Dusza we Mgle, Port Przemyśl i Kapeli Podwórkowej Ta Joj.

Źródło: CK w Przemyślu