Stalowa Wola: Narodowe Czytanie 2018

  • 08-09-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Stalowa Wola: Narodowe Czytanie 2018 MBP w Stalowej Woli

8 września 2018 r. odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli (ul. ks. J. Popiełuszki 10, II piętro) o godz. 16.00 rozpocznie się wspólne czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Organizatorzy przewidzieli w tym dniu także dodatkowe atrakcje.

Wydarzenie przygotowywane jest wspólnie z Marią Bembenek, reżyserką teatru "Blagier". Oprawę muzyczną zapewni Nadsańska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Edwarda Horoszki. Będzie możliwość otrzymania pamiątkowej monety z tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Matryca do wybijania monety przygotowywana jest przez MZK – Stalowowolską Strefę Gospodarczą. Mieszkańcy miasta będą też mogli obejrzeć wystawę o Stefanie Żeromskim i różne wydania "Przedwiośnia" oraz 44 teksty "Antologii Niepodległości", w której znalazły się wiersze, powieści i eseje z różnych epok będące przekrojowym obrazem naszej kultury i literatury narodowej. Każdy, kto przyjdzie do biblioteki z własnym egzemplarzem powieści S. Żeromskiego, może liczyć na wbicie do niego okolicznościowego stempla.

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania "Przedwiośnia". Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. Kopia listu znajduje się w czytelni Biblioteki Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań "Przedwiośnia". Powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

MBP w Stalowej Woli

 

Czytany 360 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij