Wydrukuj tę stronę

Rzeszów: Promocja książki SILVA RERUM RESOVIENSIUM

  • 20-09-2015
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowiezaprasza na promocję książki SILVA RERUM RESOVIENSIUM. W spotkaniu udział wezmą Marek Kępiński i Robert Chodur – aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.  

Spotkanie odbedzie sie 20 września 2015 r. o godz. 17.00 w Budynku WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13.

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegorocznym tematem jest „Utracone dziedzictwo”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie opracowała i wydała drukiem wyimki z prasy rzeszowskiej, która ukazywała się w latach 1891-1937. 

Pod tytułem „Silva rerum resoviensium” zebrano większe i drobniejsze, często zabawne, szczegóły rzeszowskiego życia i wieści z kraju oraz ze świata podawane do wiadomości rzeszowianom w tym okresie. Zostały one wyjęte z wydawanych wówczas: „Gazety Rzeszowskiej” z lat 1891, 1892, 1929, 1930; „Kuryera Rzeszowskiego” z lat 1894, 1895, 1897; „Głosu Rzeszowskiego” z lat 1897, 1898; „Rzeszowianina” z 1903 r.; „Ziemi Rzeszowskiej” z 1919 r. i „Zewu Rzeszowa” z 1934 i 1937 r. Korzystano nie tylko z prasy znajdującej się w WiMBP w Rzeszowie, ale też ze skanów prasy będącej w zbiorach Narodowej Biblioteki Ukrainy im. Stefanyka we Lwowie. 

Wybrane fragmenty artykułów z prasy lokalnej pozwalają przenieść się w czasie i zobaczyć czym wówczas żyli rzeszowianie – co było dla nich ważne, co ich śmieszyło, czym się zachwycano, a na co zżymano. Łamy prasy były bowiem niejednokrotnie areną rozmaitych polemik, dementi, ale też małomiasteczkowych plotek i pogłosek, przy czym często wyrażanych w sposób co najmniej mało delikatny. 

„Silva rerum resoviensium” jest interesującą lekturą nie tylko ze względu na liczne, zawarte tam ciekawostki z dawnych lat, ale i język. Każdy czytelnik z pewnością zwróci uwagę na wyszukany i elegancki styl oraz ówczesne zasady gramatyki i ortografii. 

Zawartość książki w istotny sposób dopełnia materiał ilustracyjny, który jest artystycznym przetworzeniem wizji, motywów i tematów zaczerpniętych z epoki, bezpośrednim ich cytowaniem bez działań uwspółcześniających. 

Ciekawe, często dowcipne, napisane ze swadą i wyszukanym językiem, teksty – z całą pewnością zachęcą do lektury nie tylko zadeklarowanych miłośników historii, ale też tzw. zwykłego czytelnika, który, ani się spostrzeże jak „poczuje smak” tamtego Rzeszowa bawiąc się przy tym doskonale. Pozna nie tylko fakty historyczne, ale też mentalność mieszkańców Rzeszowa, będzie miał okazję zaobserwować jak zmieniało się miasto i warunki życia w nim.

Czytany 1294 razy