Festiwal WSCHÓD KULTURY - EUROPEJSKI STADION KULTURY 2015

• 25-06-2015

Festiwal
WSCHÓD KULTURY - EUROPEJSKI STADION KULTURY 2015

Podobnie jak w ubiegłym roku Wojewódzka i Miejska  Biblioteka Publiczna w Rzeszowie współtworzy Festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2015.
Nasz udział w tej prestiżowej dla miasta Rzeszowa imprezie to, dynamiczny i zróżnicowany tematycznie blok spotkań i warsztatów. Ich motywem przewodnim jest pokazanie jak przeszłość i teraźniejszość przenikają się nawzajem, a tradycyjne i nowoczesne sposoby komunikowania się służą kulturze z równym powodzeniem.
Stąd warsztaty dla chcących poznać zasady kodowania tekstu literackiego za pomocą  QRKodów, które - jak mówi ich propagator, nasz gość prof. Andrzej Głowacki - są „sztuką bez słów”, bo słowa stają się inspiracja do działań plastycznych.  Te z kolei są uniwersalnym sposobem ilustrowania tradycyjnych baśni, bajek i opowieści, które fascynują wszystkie pokolenia niezależnie od miejsca zamieszkania. W naszym  międzynarodowym konkursie plastycznym dla dzieci „Wschodnie Kobierce” wzięły udział dzieci z Armenii, Ukrainy i Polski.
Proponowane przez nas formy imprez prowadzą do kluczowej w naszym projekcie, publicznej dyskusji ph. „Tożsami – tacy sami ?”, na temat roli i znaczenia kultury, literatury, języka i symbolu w budowaniu tożsamości narodowej i lokalnej. Dla tego projektu istotne jest zagadnienie dekonstrukcji znaczeń kultury, która następuje w sytuacji, kiedy w życie osób i narodów wkracza historia. Spróbujemy postawić pytanie, jakie elementy kultury stają się istotne, by przetrwała tradycja, co zrobić, by ją zachować w czasach kultury masowej i globalnych multimediów. Na te i inne kwestie postara się odpowiedzieć m.in. znany wszystkim krakowski poeta, prozaik i eseista Adam Zagajewski, od lat wymieniany jako polski kandydat do literackiej Nagrody Nobla.
Akcentujemy także motyw przewodni tegorocznego Festiwalu, jakim jest propagowanie kultury ormiańskiej i proponujemy interesującą wystawę fotografii Surena Vardaniana „Ormiański Lwów”. Ten znany ilustrator będzie także gościem wernisażu międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci „Wschodnie Kobierce”.
Polecamy również przebojowy recital poetycki Andriya Permyakova, poety i recytatora z Równego na Ukrainie oraz spotkanie autorskie z jedyną w swoim rodzaju Dorotą Jaworską  rzeszowianką z Kijowa.
Wielkim sukcesem dla Naszej Biblioteki jest zainaugurowanie, pod patronatem Konsula Honorowego Ukrainy Jerzego Krzanowskiego, „Przestrzeni Książki Ukraińskiej”, która będzie funkcjonować w jednej z naszych placówek, a ma służyć licznie przybywającym do Rzeszowa studentom z Ukrainy.

Zapraszamy!

„TOŻSAMOŚCI I ZNACZENIA – spotkania ze słowem”

PROGRAM IMPREZ:

25 czerwca 2015 r.

09.30 – 10.30: Klub Festiwalowy, Plac Między Synagogami, ul. Bożnicza 1

Rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci „Wschodnie Kobierce”.

• ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów, rozdanie nagród laureatom konkursu,
  • spotkanie z ilustratorem Surenenem Vardanianem z Armenii,
  • występ taneczny Radość pszczółek w wykonaniu maluchów z Przedszkola nr 12,
  • spotkanie z bajkowym Franklinem oraz malowanie twarzy dzieciom.

WiMBP Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11

• Pokonkursowa wystawa prac w „Minigalerii Sztuki Dziecka i dla Dziecka” (do obejrzenia w dn.  25.06 – 31.08. br.  w godzinach otwarcia Biblioteki).

11.00 – 12.00: WiMBP Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

• Wernisaż wystawy fotografii Surena Vardaniana „Ormiański Lwów”.

12.30 – 15.00: Klub Festiwalowy, Plac Między Synagogami, ul. Bożnicza 1

• Wystawa prof. Andrzeja Głowackiego „Archetyptura”.

12.30 – 13.30

• Warsztaty QRkodów – prof. Andrzej Głowacki - WSIiZ w Rzeszowie, ASP w Krakowie – warsztaty nowoczesnego kodowania informacji dla dzieci.

14.00 – 15.00

• Warsztaty QRkodów – prof. Andrzej Głowacki – warsztaty nowoczesnego kodowania informacji dla dorosłych.

17.00 – 18.30: Klub Festiwalowy, Plac Między Synagogami, ul. Bożnicza 1

• Panel dyskusyjny „Tożsami - tacy sami ?”  pod Patronatem Konsula Honorowego Ukrainy Jerzego Krzanowskiego, w którym udział wezmą:    – Adam Zagajewski - poeta, prozaik, eseista, krytyk, tłumacz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, Kraków,

Andriy Permyakov - poeta, aktor, animator kultury, Równe, Ukraina,
Dorota Jaworska - dziennikarka, poetka, tłumaczka, członkini Zarządu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, Kijów,
– prowadzenie Adam Głaczyński - dziennikarz, podróżnik, fotografik, PR Rzeszów.  26.06.2015 r.
15.00 – 16.30: WiMBP w Rzeszowie - Filia Nr 8, ul. Okulickiego 3

• Otwarcie strefy literatury ukraińskiej „Przestrzeń Książki Ukraińskiej” – pod patronatem Konsula Honorowego Ukrainy Jerzego Krzanowskiego.
  • Recital muzyczny bandurzystów „Weseli Bandury” z Przemyśla.

17.30 – 19.00: Klub Festiwalowy, Plac Między Synagogami, ul. Bożnicza 1

• „Mój jazz” recital poetycki Andriya Permyakova - Równe, Ukraina,

– prowadzenie Krystyna Lenkowska - poetka, anglistka, tłumaczka,

Łukasz Głogowski - saksofon,

– występ bandurzystów „Weseli Bandury” z Przemyśla.

27.06.2015 r.

15.00 – 16.00: Dom Pomocy Społecznej, ul. Sucharskiego 1

• „Nieproszone myśli”  spotkanie autorskie z  poetką  Dorotą Jaworską.
Czytany 2077 razy