Stalowa Wola: Z Mariuszem Szczygłem na każdy temat i nie tylko

• 18-06-2015
Stalowa Wola: Z Mariuszem Szczygłem na każdy temat i nie tylko Fot.: MBP w Stalowej Woli

Mariusz Szczygieł – dziennikarz, reporter, autor m.in. takich książek jak „Gottland”, „Zrób sobie raj” czy „Niedziela, która zdarzyła się w środę” będzie bohaterem spotkania autorskiego, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna im Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Miejsce i termin wieczoru autorskiego: 18 czerwca (czwartek), godzina 18.00, budynek Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.

Przygodę z dziennikarstwem Mariusz Szczygieł rozpoczął w wieku 16 lat. Został współpracownikiem harcerskiego czasopisma „Na Przełaj”. Od 1990 do 2012 roku związany był z „Gazetą Wyborczą”, obecnie „na twórczym urlopie”, pracuje także jako założyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu oraz w jej ramach Polskiej Szkoły Reportażu i księgarni z literaturą faktu Wrzenie Świata.

Szerszej publiczności dał się poznać pod koniec lat 90-tych jako twórca, a przede wszystkim jako prowadzący talk show „Na każdy temat” w telewizji Polsat. Za swoje reportaże i publikacje książkowe był wielokrotnie nagradzany. Za „Gottland” otrzymał m.in. w roku 2009 Europejską Nagrodę Literacką. Cztery lata później, w konkursie Grand Press, uznano go za dziennikarza roku. - Szczygieł jest niczym „inteligentny magnetofon”, pisze oszczędnie, usuwając w cień osobę narratora. Słucha wszystkich, jeżeli kogoś zawstydza, to tylko czytelnika, bo każe myśleć i mieć oczy szerzej otwarte – tak Mariusza Szczygła charakteryzuje Paweł Dunin-Wąsowicz w „Machinie”.

Jak przyznaje sam bohater wieczoru autorskiego, nad tekstem pracuje długo. Idealny układ wygląda tak: miesiąc na zebranie materiałów, miesiąc na zastanowienie się, miesiąc na pisanie. Ale sytuacja jest przeważnie o wiele mniej komfortowa - reporter dostaje zaledwie trzy dni. - Przez tak krótki czas można wypiec bochenek przyzwoitego chleba, ale nie cukiernicze delicje – wyznaje Szczygieł.

MBP Stalowa Wola