Stalowa Wola: Spotkanie autorskie z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm

• 26-05-2015
MBP w Stalowej Woli MBP w Stalowej Woli

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na wieczór autorski z pisarka Aleksandrą ZiółkowskąBoehm, ostatnią asystentką Melchiora Wańkowicza.

Spotkanie odbędzie się w budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, we wtorek, 26 maja, o godzinie 18.00 (sala spotkań nr 2, II piętro).

Aleksandra Ziółkowska utrzymuje żywe kontakty z pracownikami MBP, a choć mieszka na stałe w USA, w Wilmington w stanie Delaware, niezmiernie interesuje się Stalową Wolą, tym jak rozwija się miasto opisane przez Wańkowicza.

W 2001 roku otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction). Wśród jej książek są publikacje poświęcone życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza (Pisarz zapisał jej swoje archiwum i zadedykował drugi tom Karafki La Fontaine’a): Blisko Wańkowicza, Na tropach Wańkowicza, Proces 1964 roku Melchiora Wańkowicza.

Są także opowieści oparte na współczesnej polskiej historii, takie jak: Z miejsca na miejsce, Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża (która otrzymała nagrodę najlepszej książki roku 2006 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie, a także Nagrodę Literacką Związku Pisarzy Polskich 2007). Inne książki to m.in. Dreams and Reality, The Roots Are Polish, Moje i zasłyszane, Kanada, Kanada, Amerykanie z wyboru, Korzenie są polskie, Nie tylko Ameryka, Podróże z moją kotką, Nie minęło nic, prócz lat (z Szymonem Kobylińskim).

Swoje życie opisała w barwnej autobiografii Ulica Żółwiego Strumienia. Ostatnio wydane książki to: Otwarta rana Ameryki, Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon i Na tropach Wańkowicza po latach. W USA: Open Wounds – A Native American Heritage, On the Road with Suzy: From Cat to Companion.

Obecnie pisarka przebywa w Polsce. Spotkała się z czytelnikami w Warszawie, Częstochowie, 25 maja będzie obecna na rozdaniu nagród radiowych „Melchiory” w Programie 3 Polskiego Radia. A 28 maja przyjedzie do Stalowej Woli.

Źródło: MBP w Stalowej Woli