Stalowa Wola: Promocja książki S.Chudego "Wdarli się na szczyt, z którego inni spadli"

  • 21-05-2015
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Stalowa Wola: Promocja książki S.Chudego "Wdarli się na szczyt, z którego inni spadli" MBP w Stalowej Woli

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli im. Melchiora Wańkowicza przy ul. Popiełuszki 10 zaprasza na promocję książki Stanisława Chudego "Wdarli sie na szczyt, z ktorego inni spadli".
Spotkanie odbędzie się 21.05.2015 r. o godz. 18.00.

 

Ocalić dla lokalnej pamięci

Książka wieloletniego dziennikarza „Sztafety” Stanisława Chudego „Wdarli się na szczyt, z którego inni spadli. Wspomnienie o żołnierzach znad Wisły i Sanu walczących pod Monte Cassino”, to pierwsza tego typu publikacja o losach żołnierzy gen. Andersa pochodzących z terenu obecnego powiatu stalowowolskiego, bądź związanych w jakiś sposób z ziemiami w widłach Wisły i Sanu.  Na kartach książki przewija się blisko 40 takich postaci. Jak pisze autor, chciał on ocalić tych żołnierzy dla lokalnej pamięci.


Bo ilu z dzisiejszych mieszkańców Stalowej Woli wie, że jednemu z mieszkańców Pława przyszło zginąć pod Monte Cassino i spocząć na Polskim Cmentarzu Wojennym u stóp Góry Klasztornej. A drugiemu, sąsiadowi z Pława, zaznać chwały zwycięstwa, a potem goryczy żołnierza-tułacza i przedwczesnej śmierci po powrocie do kraju. Że jeden z żołnierzy gen. Andersa pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli umarł dokładnie w... rocznicę zajęcia ruin klasztoru, a inny spoczął tu wiele lat po śmierci. Że czterech żołnierzy 2  Korpusu leży na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie, a groby andersowców są także w Radomyślu nad Sanem, Woli Rzeczyckiej, Rzeczycy Długiej, Zaleszanach, Zaklikowie. A niektórzy spoczęli w dalekiej Argentynie, Kanadzie, USA...


Autor przypomina także sylwetkę kapelana czołgistów spod Monte Cassino, ojca Adama Studzińskiego, który mając 96 lat odwiedził Stalową Wolę. Pisze także o 93-letniej dziś kapitan Janinie Hofman, pielęgniarce w 2 Korpusie, przez wiele lat mieszkającej w Tarnobrzegu. W kwietniu 2015 r. pani Janina uczestniczyła w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia Bolonii przez oddziały gen. Andersa.


Bogato ilustrowana książka liczy 150 stron. Są w niej też inne wątki: m.in. niezwykła historia pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”, niedźwiedzia Wojtka przygarniętego w Iranie przez polskich żołnierzy, czy sercowego podboju gen. Andersa.


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa SZTAFETA w Stalowej Woli.

 

Źródło: MBP w Stalowej Woli.

Czytany 1912 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij