Stalowa Wola: Konferencja "Rola Kresów Wschodnich w polskiej myśli narodowej"

• 12-05-2015
MBP w Stalowej Woli MBP w Stalowej Woli

Biblioteka Międzyuczelniana w Stalowej Woli będzie miejscem konferencji pt. „Rola Kresów Wschodnich w polskiej myśli narodowej”.

W programie konferencji przewidziano dwa ciekawe wykłady autorstwa Ewy Siemaszko i dra Andrzeja Zapałowskiego.

Czas i miejsce spotkania: 12 maja 2015 r., godz. 17, Biblioteka Międzyuczelniana, ul. Popiełuszki 10 w Stalowej Woli.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego.

Ewa Siemaszko jest niekwestionowanym autorytetem w kwestii udokumentowania i upamiętniania ludobójstwa na Wołyniu. Wraz ze swoim ojcem poświęciła tej sprawie dużą część swojego życia. Wydała na ten temat kilka książek  m.in. „Terror ukraiński i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane przez OUN-UPA na ludności polskiej na Wołyniu w latach 1939-1945”.

Andrzej Zapałowski od wielu lat angażował się na rzecz upowszechniania wiedzy o zbrodniczej działalności OUN-UPA m.in. jako Poseł na Sejm RP oraz Poseł do PE. Obecnie jest prezesem rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego a także wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Po wykładach odbędzie się projekcja filmu pt. „Czerwony Kościół” autorstwa Krzysztofa Jana Kubiaka, który opowiada o katolickiej świątyni w Mińsku ufundowanej ponad sto lat temu przez Polaka - Edwarda Wojniłowicza. Kościół z czerwonej cegły istnieje do dzisiaj i pełni rolę centrum życia religijnego, kulturalnego i narodowego dla współczesnych mieszkańców miasta.

Źródło: MBP w Stalowej Woli http://www.biblioteka.stalowawola.pl/index.php/ogolne/837-o-kresach-wschodnich-i-ukraiskim-terrorze