Rzeszów: WYBORY LITERACKIE - zagłosuj na ulubionego literata klasycznego i współczesnego

• 10-05-2015

10 maja w Rzeszowie zagłosuj na ulubionego literata klasycznego i współczesnego

10 maja 2015 r., w godz. 10.00-18.00 odbędzie się kolejna ogólnopolska akcja literacka, przeniesiona na rzeszowski grunt. W Estradzie RzeszowskiejRzeszowskim Inkubatorze Kultury (ul. Jagiellońska 24) oraz w Estrada Caffe (kawiarnia w Rynku, Trasa Podziemna) w obecności komisji wyborczej będzie można oddać swój głos na ulubionego poetę czy pisarza polskiego. W ramach akcji „Wybory Literackie” głosuje kilka miast, m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Lublin, Łódź, Wrocław. Celem jest zbadanie preferencji literackich mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Mogą głosować osoby od 6 roku życia (w obecności rodziców lub opiekunów).

W komisji wyborczej zasiadają rozpoznawalni poeci z Podkarpacia, organizatorzy wielu akcji literackich: Katarzyna Bolec, Sabina Lewicka, Stanisław Dłuski, Piotr Durak.

Głosy zbierają wolontariusze, ubrani w koszulki z logo akcji, z oznaczonymi urnami wyborczymi.

O co chodzi w Wyborach Literackich?

Idea zrodziła się we Wrocławiu, w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i jest realizowana w kilku miastach w Polsce. Zachęcamy do podzielenia się swoimi preferencjami i do zbudowania społecznej bazy gustów literackich Polek i Polaków.

Gdzie zagłosować?

Będą dwa punkty do głosowania w różnych przedziale czasowym:

* 10.00-15.00 w Estrada Cafe (kawiarnia w Trasie Podziemnej)

* 15.00-18.00 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury (ul. Jagiellońska 24, budynek Estrady Rzeszowskiej)

+ wokół tych miejsc będą poruszać się wolontariusze/ki zachęcając do podzielenia się swoją opinią.

Głos w tym wypadku oddajemy poprzez kartę wyborczą. Chętni mogą oddać głos także przez Internet http://wyboryliterackie.pl/glosuj-na/

Jak to ma wyglądać?

Mechanizm jest bardzo prosty. Przed każdymi wyborami tworzymy dwie listy – pisarzy klasycznych (od Kochanowskiego po Różewicza) i współczesnych. Każdy wyborca oddaje dwa głosy. By nie wyeliminować szans na zwycięzco żadnego z pisarzy, czytelnicy mogą uzupełniać listy zgłaszając swoich kandydatów w obu kategoriach.

W ten sposób w poszczególnych wyborach, paralelnie do wyborów politycznych, tworzymy listę literackich reprezentantów Polski w Europie, ulubionych pisarzy lokalnych, krajowych reprezentantów oraz największego „wieszcza” narodowego.

Przebieg Wyborów

Głosować można zarówno w Internecie, jak i na żywo przy wybranych komisjach wyborczych w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury i Trasie Podziemnej. By do akcji mogło dołączyć jak najwięcej czytelników, listy wyborcze udostępniamy dwa miesiące przed finałem każdej edycji Wyborów Literackich, który odbywa się zawsze w dniu wyborów (do europarlamentu, samorządu, na urząd prezydencki i do parlamentu).

Głosy zbieramy, liczymy i sumujemy w ogólnie dostępnych zestawieniach.

Kto może wziąć udział?

Głosować może każdy, kto skończył 6 lat (w towarzystwie osoby dorosłej), a w Internecie wszyscy, którzy ukończyli lat 13. W celach sondażowych przy oddawaniu głosów zbieramy także dane statystyczne, takie jak: przedział wiekowy, wykształcenie i miejsce zamieszkania.

Aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniach zapraszamy na www.inkubatorkultury.eu lub do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Estrada Rzeszowska