X edycja konkursu stypendialnego dla bibliotekarek im. Olgi Rok

• 05-07-2021

Trwa dziesiąta edycja konkursu stypendialnego dla bibliotekarek organizowanego w ramach Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Celem Konkursu jest wsparcie rozwoju osobistego kobiet pracujących w bibliotekach publicznych i docenienie roli, jaką biblioteki - i zatrudnione w nich kobiety - odgrywają w rozbudzaniu aspiracji oraz rozwoju społeczności, których częścią jest biblioteka. Termin nadsyłania zgłoszeń to 9 lipca 2021 r.

Bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach konkursowych: "placówka biblioteczna mniejsza" (1-2 pracowników) oraz "placówka biblioteczna większa" (>3 pracowników). Wysokość stypendium w każdej z dwóch kategorii wynosi 5000 zł. Podczas oceny wniosków Kapituła Konkursu weźmie pod uwagę to, w jakim stopniu doświadczenia kandydatki mogą być inspirujące dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki, szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności, oraz potencjał kandydatek jako liderek zmiany w swoich społecznościach.

W 2020 r. laureatkami konkursu zostały Justyna Delekta z Cholewianej Góry w powiecie niżańskim (woj. podkarpackie, kategoria "placówka biblioteczna mniejsza") oraz Izabela Putz z Nowego Tomyśla (woj. wielkopolskie, kategoria "placówka biblioteczna większa").

Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok - Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci - bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które - podobnie jak kiedyś Olga Rok - potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.

Regulamin konkursu im. Olgi Rok oraz wniosek znajdują się na stronie: http://www.funduszewieczyste.pl/pl/modele-funduszy-wieczystych/item/6-fundusz-wieczysty-im-olgi-rok

Źródło: SBP