Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 2021

• 15-06-2021
Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 2021 Fundacja Bookcrossing Polska

15 czerwca 2021 r. przypada XVIII edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Organizowane z inicjatywy Fundacji Bookcrossing Polska wydarzenie ma zachęcać nie tylko do czytania, ale i do pozostawiania książek w miejscach publicznych.

Fundacja zachęca do lektury w plenerze, fotografowania się z ulubionymi książkami lub nagrywania krótkich filmów z wędrówką wybranej książki (może ona być przekazywana z rąk do rąk, może podróżować między półkami bookcrossingowym czy biblioteczkami plenerowymi) bądź z czytanymi na głos fragmentami wybranych dzieł. Materiały można zamieszczać w mediach społecznościowych z hasztagami #swietowolnychksiazek #bookcrossing.

Idea "uwalniania książek" (tzw. bookcrossingu) narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2001 roku Ron Hornbaker, z zawodu programista komputerowy, założył stronę internetową www.bookcrossing.com promującą pomysł nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych (tzw. półkach bookcrossingowych) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Do Polski ruch zawitał w 2003 roku zyskując sympatyków i entuzjastów, dzięki którym półki wymiany książek funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych, biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych, na szlakach turystycznych czy… w pojazdach komunikacji miejskiej.

Źródło: Fundacja Bookcrossing Polska