"Laboratorium: Biblioteka przyszłości" - bezpłatne szkolenia dla bibliotekarzy

• 19-05-2021

Stowarzyszenie LABiB wraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszają bibliotekarzy do udziału w pilotażu programu szkoleniowego "Laboratorium: Biblioteka przyszłości". To innowacyjny projekt oparty na diagnozie potrzeb przeprowadzonej wśród pracowników bibliotek publicznych, którego ideą jest zapewnienie dostępu do praktycznej i aktualnej wiedzy niezbędnej w pracy nowoczesnego i chcącego rozwijać się zawodowo bibliotekarza. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 maja 2021 r.

Kurs składa się z 3 modułów prowadzonych online, z których każdy porusza niezwykle ważny obszar funkcjonowania biblioteki. Są to: organizacja pracy biblioteki, animacja społeczno-kulturalna oraz promocja i marketing w bibliotece. Podczas pilotażu każda osoba uczestnicząca wybiera tylko jeden moduł, w którym będzie uczestniczyć w weekendowych blokach szkoleniowych oraz konsultacjach z trenerami prowadzonych pomiędzy zajęciami. Oprócz tego wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w dodatkowych webinariach otwartych, które odbędą się w listopadzie. Do projektu nie mogą się zgłaszać osoby już uczestniczące w V rundzie Programu Rozwoju Bibliotek oraz projekcie Biblioteka Online II. Każda biblioteka może zgłosić maksymalnie 1 osobę na 1 moduł (łącznie 3 osoby).

Czego oczekujemy?

• chęci szkolenia się i rozwoju zawodowego
  • obowiązkowego uczestnictwa we wszystkich zjazdach w ramach wybranego modułu
  • aktywnego udziału w zajęciach i wykonywania “zadań domowych”

Co oferujemy?

• udział w innowacyjnym projekcie szkoleniowym uzupełniającym wiedzę akademicką z zakresu pracy w bibliotece o elementy praktyczne i nowinki branżowe
  • webinaria, warsztaty i konsultacje prowadzone przez doświadczone trenerki i trenerów ze stowarzyszenia LABIB
  • najaktywniejsze osoby zaprosimy do współprowadzenia listopadowych webinariów otwartych
  • udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia uczestnictwa w kursie.

Zakres tematyczny poszczególnych modułów szkoleniowych w ramach zjazdów:

Organizacja pracy biblioteki (31h):

• praca w zespole i z zespołem
  • obsługa czytelnika, w tym osób ze specjalnymi potrzebami
  • aspekty prawne funkcjonowania bibliotek
  • etyka zawodu bibliotekarza
  • kontrola zarządcza i bezpieczeństwo biblioteki
  • pisanie projektów
  • + narzędziownik – blok towarzyszący każdemu modułowi online, wprowadzający do korzystania z narzędzi online, które ułatwiają realizację zadań omawianych w module
  • + konsultacje ustalane indywidualnie

Promocja i marketing w bibliotece (31h):

• marketing biblioteczny i public relations