Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021

  • 23-04-2021
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021 UNESCO

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - święto służące przede wszystkim promocji idei czytelnictwa, ale także będące okazją do dyskusji na tematy związane z książką jako źródłem wartości i wiedzy, skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie pomysł tego święta ma początek w Katalonii, związany jest z dniem św. Jerzego i tradycją obdarowywania kobiet czerwonymi różami (z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek). Data obchodów - 23 kwietnia - to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy (m.in. W. Szekspira, M. Cervantesa, M. Druona i W. Nabokova).

UNESCO zwraca uwagę na trwającą ponad rok pandemię jako na czas wyjątkowo sprzyjający lekturze - zarówno tej indywidualnej, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, zwłaszcza z dziećmi.

"Książki dają nam wolność. To siła książek, której wszyscy teraz potrzebujemy, ponieważ przypomina nam o fundamentalnym znaczeniu literatury - jak też całej sztuki - w naszym życiu" - pisze w okolicznościowym przesłaniu dyrektor generalny UNESCO, Audrey Azoulay. Z uwagi na obostrzenia UNESCO zachęca wszystkich, by świętowali Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich dzieląc się pasją do literatury za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak podkreślono, w ten sposób "stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się samotnie".

Pełna treść listu UNESCO z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000376979

Źródło: UNESCO ; Booklips

Czytany 402 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij