Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 r. - raport Biblioteki Narodowej

• 21-04-2021

21 kwietnia 2021 r. Biblioteka Narodowa opublikowała doroczny raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat.

Czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Szczegółowy raport nt. stanu czytelnictwa w Polsce w 2020 r. pobrać można ze strony Biblioteki Narodowej: https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/4243-42%25---nieduzy-wzrost-poziomu-czytelnictwa-w-polsce.html

Źródło: Biblioteka Narodowa