2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

  • 02-04-2021
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci Roger Mello

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (International Children's Book Day) został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena.

Tradycyjną wiadomość do dzieci z całego świata wysyła w 2021 roku Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY).

List "Muzyka słów" przygotowała Margarita Engle - kubańsko-amerykańska poetka i autorka wielu nagradzanych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Większość jej opowiadań jest napisana wierszem i odzwierciedla kubańskie dziedzictwo oraz głębokie uznanie i wiedzę pisarki o naturze.

"Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi".

List dostępny jest na stronie IBBY (wersja w j. angielskim) (wersja w j. polskim).

"Muzyce słów" towarzyszy plakat zaprojektowany przez Rogera Mello - ilustratora książek z Brazylii, pierwszego zdobywcy nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena pochodzącego z z Ameryki Łacińskiej (2014).

Źródło: IBBY

 

Czytany 464 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij