Konsultacje projektu uchwały Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021-25

• 19-02-2021

Trwają konsultacje do projektu uchwały Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25, którego głównym celem jest wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz rozwój bibliotek do roku 2025. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz ze Stowarzyszeniem LABiB zachęcają bibliotekarzy do zgłoszenia uwag do ministerialnego projektu w ankiecie.

Struktura Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ma się składać z następujących priorytetów:

Priorytet 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych (operator Biblioteka Narodowa):
    - 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych (wartość 160 900 000)
    - 1.2. Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek (wartość 41 200 000)

Priorytet 2: Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych (operator Instytut Książki):
    - 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025 (wartość 228 500 000)

Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do przedszkoli, bibliotek szkolnych i pedagogicznych (Ministerstwo Edukacji Narodowej):
    - 3.1. Zakup nowości do placówek wychowania przedszkolnego (wartość 41 260 000)
    - 3.2. Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych (wartość 96 400 000)

Priorytet 4: Program dotacyjny dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa (operator Narodowe Centrum Kultury)
    - 4.1. Program dotacyjny dla bibliotek publicznych. BLISKO _ Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność (wartość 22 000 000)
    - 4.2 Promocja czytelnictwa. Kampania społeczno-informacyjna (wartość 20 730 000)

Projekt uchwały dotyczącej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dostępny jest na stronie: https://bip.mkidn.gov.pl/pages/posts/ogloszenie-konsultacji-publicznych-projektu-uchwaly-rady-ministrow-3392.php

W artykule na portalu labib.pl znajduje się syntetyczna analiza wszytskich priorytetów Programu przygotowana przez Stowarzyszenie LABiB: https://labib.pl/artykuly/pokaz/1231

Swoje opinie wyrazić można w ankiecie dostępnej pod adresem: https://forms.gle/wNzs7vPSQVNMVhXK6 (aktywna do 24 lutego 2021 r.)

Można je także przesłać bezpośrednio do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wypełniony formularz zgłaszania uwag dostępny na stronie Ministerstwa należy przesłać na adres dmp@mkidn(dot)gov(dot)pl , w tytule wiadomości wpisując "Konsultacje NPRCz 2.0."

Źródło: biblioteki.org

Czytany 39 razy Ostatnio zmieniany 22-02-2021