"Wielokulturowa biblioteka" - warsztaty online Muzeum POLIN dla bibliotekarzy

• 01-02-2021

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na dwudniowe warsztaty online poświęcone różnorodnym aspektom wielokulturowości w bibliotekach. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 lutego 2021 r. Warsztaty odbędą się w dwóch terminach: 8-9 lub 17-18 marca 2021 r.

Wielokulturowość na różne sposoby puka do drzwi bibliotek w całej Polsce. Warto więc bardziej świadomie odpowiadać na potrzeby coraz bardziej zróżnicowanych odbiorców i odbiorczyń. Biblioteka może być miejscem wspierającym dialog międzykulturowy, nawet jeśli nie docierają do niej użytkownicy o innym niż polskie pochodzeniu. Warsztaty będą podzielone na kilka części. Będzie przestrzeń do refleksji nad tym, co oznacza wielokulturowa biblioteka: jakie postawy, wartości, umiejętności są potrzebne, by kształtować bibliotekę otwartą na różnorodność. A także dyskusja nad takimi wątkami jak zachowywanie wielokulturowego dziedzictwa/pamięci w bibliotekach, otwieranie drzwi dla różnorodnych kulturowo odbiorców, wielokulturowość w ofercie dla dzieci i młodzieży, praca z tematem wielokulturowości w środowisku online w bibliotece. Swoimi doświadczeniami będą dzielić się z uczestnikami i uczestniczkami szkolenia osoby związane z Muzeum POLIN. Liczą, że ich doświadczenia muzealne, garść wiedzy i przećwiczenie umiejętności okażą się wsparciem i inspiracją dla bibliotekarzy i bibliotekarek.

Program kursu

Dzień 1 (8 lub 17 marca 2021 r.)

9.30-12.30 "Wielokulturowa biblioteka – czyli jaka?"
    Prowadzenie: Dominika Cieślikowska
    13.00-15.00 "Pamięć o wielokulturowej przeszłości lokalnej społeczności: po co? dla kogo? jak?"
    Prowadzenie: dr Mariusz Jastrząb

Dzień 2 (9 lub 18 marca 2021 r.)

9.30-11.30 "Opowieści z bibliotecznej półki czyli wielokulturowy świat zaklęty w książkach"
    Prowadzenie: Katarzyna Jakubowicz
    12.00-14.00 "Biblioteka otwarta na różnorodność – jak włączać migrantów w działania instytucji kultury"
    Prowadzenie: Dominika Cieślikowska
    14.15-15.00 "Podsumowanie i pomysły na przyszłość"
    Prowadzenie: Dominika Cieślikowska

Więcej informacji na stronie Muzeum POLIN.

Źródło: Muzeum POLIN

Czytany 124 razy Ostatnio zmieniany 03-02-2021