Tydzień Zakazanych Książek 2020

• 25-09-2020
Tydzień Zakazanych Książek 2020 ALA

Od 27 września do 3 października 2020 r. biblioteki oraz inne instytucje kultury w Polsce i na świecie obchodzą Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week). Hasło tegorocznej odsłony wydarzenia to: "Cenzura to ślepy zaułek. Odnajdźmy wolność czytania".

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Wydarzenie organizuje od 1982 r. Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek (American Library Association) w odpowiedzi na nagły wzrost prób usuwania określonych książek ze szkół, bibliotek i księgarń.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury (obyczajowej, politycznej, religijnej), potrzebę wolności słowa i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki. Ma ona również prowokować do zrewidowania utartego sposobu myślenia utrwalonego poprzez aktualnie sankcjonowane zasady i przypominać o wydawnictwach, które z różnych powodów próbowano usuwać z obiegu.

Więcej informacji: http://www.ala.org/advocacy/bbooks/

Źródło: ALA