"Wielokulturowa biblioteka" - warsztaty dla bibliotekarzy w Muzeum POLIN

• 31-08-2020

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na dwudniowe warsztaty poświęcone różnorodnym aspektom wielokulturowości w bibliotekach. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 września 2020 r. Warsztaty odbędą się 5-6 listopada 2020 r. w siedzibie Muzeum POLIN w Warszawie. Jeżeli zagrożenie epidemiczne nie pozwoli na zorganizowanie szkolenia w Muzeum, odbędzie się ono w formule online.

Wielokulturowość na różne sposoby puka do drzwi bibliotek w całej Polsce. Warto więc bardziej świadomie odpowiadać na potrzeby coraz bardziej zróżnicowanych odbiorców i odbiorczyń. Biblioteka może być miejscem wspierającym dialog międzykulturowy, nawet jeśli nie docierają do niej użytkownicy o innym niż polskie pochodzeniu. Warsztaty będą podzielone na kilka części. Będzie przestrzeń do refleksji nad tym, co oznacza wielokulturowa biblioteka: jakie postawy, wartości, umiejętności są potrzebne, by kształtować bibliotekę otwartą na różnorodność. A także dyskusja nad takimi wątkami jak zachowywanie wielokulturowego dziedzictwa/pamięci w bibliotekach, otwieranie drzwi dla różnorodnych kulturowo odbiorców, wielokulturowość w ofercie dla dzieci i młodzieży, praca z tematem wielokulturowości w środowisku online w bibliotece. Swoimi doświadczeniami będą dzielić się z uczestnikami i uczestniczkami szkolenia osoby związane z Muzeum POLIN. Liczą, że ich doświadczenia muzealne, garść wiedzy i przećwiczenie umiejętności okażą się wsparciem i inspiracją dla bibliotekarzy i bibliotekarek.

Więcej informacji na stronie Muzeum: https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2020/08/27/wielokulturowa-biblioteka

Źródło: Muzeum POLIN