Rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek w powiatach objętych specjalnymi obostrzeniami podczas epidemii

• 10-08-2020

W związku z wprowadzeniem od dnia 8 sierpnia 2020 roku dodatkowych obostrzeń dla 19 powiatów w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w tych rejonach stosowanie się do ogólnych rekomendacji oraz wprowadzenie nowych zasad w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Biblioteki w obu strefach określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii  - czerwonej i żółtej - muszą:

• rygorystycznie przestrzegać zakrywania ust i nosa przez bibliotekarzy i czytelników, stosować środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe przed wejściem do biblioteki,
  • rygorystycznie przestrzegać zasady minimum 1,5 m dystansu społecznego we wszystkich przestrzeniach publicznych,
  • stale wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (w tym toalety i korytarze, jeśli jest to możliwe).

Biblioteka Narodowa nie rekomenduje dla bibliotek w strefie czerwonej prowadzenia czytelń oraz wolnego dostępu do księgozbioru, a jedynie wypożyczalni w zakresie zwrotów i wypożyczeń. Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Zaleca się ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu (np. na ladzie bibliotecznej) użytkownika z bibliotekarzem. W bibliotekach strefy czerwonej i żółtej Biblioteka Narodowa nie rekomenduje organizacji wydarzeń i spotkań innych niż w formie on-line.

Źródło: Biblioteka Narodowa