Wzrost liczby czytelników i wypożyczeń w bibliotekach publicznych w 2019 roku

• 24-07-2020

Biblioteka Narodowa dokonała analizy opublikowanych w lipcu danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących funkcjonowania bibliotek publicznych w 2019 roku.

W minionym roku liczba czytelników wzrosła o 0,5%, co daje prawie 6 milionów czytelników w skali kraju. Najliczniejszą grupę czytelników stanowiły osoby w wieku 25‒44 lat będące najczęściej aktywnymi zawodowo. W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano kilkuprocentowy wzrost w grupach czytelników w wieku do 12 lat, 45-60 lat oraz powyżej 60 lat.

Czytelnicy polskich bibliotek w 2019 roku wypożyczyli 102,7 mln woluminów. To wzrost o 0,75% w porównaniu z 2018 rokiem, czyli o ponad 771 tys. woluminów. Na jednego czytelnika przypadało średnio 17,2 woluminów.

Z opublikowanych danych wynika także, iż nowe technologie i e-usługi stają się nieodłączną częścią funkcjonowania bibliotek. W 2019 roku prawie 72% bibliotek posiadało katalog on-line, co stanowi wzrost o 4,9% i przyczynia się do szybszego i łatwiejszego odnalezienia oraz zamówienia poszukiwanych przez użytkowników publikacji. Dostęp do licencjonowanych zbiorów (książek i czasopism elektronicznych, baz danych i innych zbiorów elektronicznych) umożliwiało 2 011 bibliotek (z ogólnej ich liczby 7881). Coraz więcej bibliotek zwraca także uwagę na obecność w mediach internetowych - na stronie www lub w serwisach społecznościowych - budując markę, utrzymując stały kontakt z czytelnikami oraz chcąc pozyskać nowych.

Źródło: Biblioteka Narodowa

Czytany 81 razy Ostatnio zmieniany 04-08-2020