"Podaruj wiersz" - 2. edycja akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta

• 31-07-2020

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza - gest ofiarowania komuś autografu wiersza - jest inspiracją dla akcji "Podaruj wiersz" prowadzonej po raz kolejny przez Fundację im. Zbigniewa Herberta w partnerstwie z Biblioteką Narodową.

Udział w akcji polega na wybraniu wiersza (niekoniecznie autorstwa Zbigniewa Herberta) dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na karcie papeterii przygotowanej przez Fundację, a następnie podarowaniu rękopisu wybranej osobie.

Wydrukowane karty papeterii można bezpłatnie otrzymać we współpracujących z Fundacją bibliotekach na terenie całej Polski. Można je też pobrać z sieci i samodzielnie wydrukować (karta jest dwustronna i ma format a5). Fundacja im. Z. Herberta zachęca także do podarowania wybranego wiersza w formie "cyfrowego dyptyku" tj. zdjęcia odręcznie przepisanego wiersza oraz pliku audio z nagranym odczytaniem wiersza, który został przepisany.

Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to też intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności. Wiersz może być darem dla kogoś bliskiego, dla kogoś, kto jest w zasięgu ręki, ale osób, którym podaruje się wiersz, warto poszukać też tam, gdzie słowo poezji, słowo niosące sens i nadzieję, dające oparcie może być szczególnie potrzebne (np. w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych). "W naszej intencji akcja "Podaruj wiersz" ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo - znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako "słowa właściwie użytego", do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni" - informują organizatorzy.

Więcej informacji: http://teatrnn.pl/podaruj-wiersz

Źródło: SBP