Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 2020

• 16-06-2020
Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 2020 bookcrossing.pl

16 czerwca 2020 r. odbędzie się XVII edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Organizowane z inicjatywy Fundacji Bookcrossing Polska wydarzenie ma zachęcać nie tylko do czytania, ale i do pozostawiania książek w miejscach publicznych. W tym roku - z uwagi na sytuację epidemiologiczną - obchody święta przenoszą się do przestrzeni wirtualnej, a wszelkie akcje wymiany książek są zawieszone do odwołania.

Fundacja Bookcrossing Polska zachęca do fotografowania się z ulubionymi książkami lub nagrywania krótkich filmów z czytanymi na głos fragmentami wybranych dzieł i zamieszczania ich w mediach społecznościowych z hasztagami #swietowolnychksiazek #bookcrossing.

Idea "uwalniania książek" (tzw. bookcrossingu) narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2001 roku Ron Hornbaker, z zawodu programista komputerowy, założył stronę internetową www.bookcrossing.com promującą pomysł nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych (tzw. półkach bookcrossingowych) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Do Polski ruch zawitał w 2003 roku zyskując sympatyków i entuzjastów, dzięki którym półki wymiany książek funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych, biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych, na szlakach turystycznych czy… pojazdach komunikacji miejskiej.

Źródło: Fundacja Bookcrossing Polska