Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 r. - wstępny raport Biblioteki Narodowej

• 28-04-2020

Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport z badania "Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 r.". Jak wskazują ujawnione dane, odnotowano trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych będący wynikiem i dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, i podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych w zeszłym roku miały też prestiżowe nagrody literackie - zwłaszcza Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).

Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.
Jeżeli chodzi o książki elektroniczne, Polacy traktują e-booki jako należące do tej samej kategorii co publikacje papierowe. Ich czytelnictwo wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych, zaś 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki.

Pełna treść raportu do pobrania: https://bn.org.pl/download/document/1587585168.pdf

Ankietę czytelniczą zrealizowano w dniach 15-18 listopada 2019 roku w ramach trzech badań omnibusowych organizowanych przez Ipsos, Kantar Polska oraz PBS. Wszystkie trzy sondaże przeprowadzono metodą CAPI, którą wykorzystywano również w poprzednich edycjach badania.

Źródło: Biblioteka Narodowa

Czytany 115 razy Ostatnio zmieniany 28-04-2020