Wrocław z tytułem Miasta Literatury UNESCO

  • 31-10-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

30 października 2019 r. UNESCO ogłosiło listę 66 miast przyjętych do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wśród nich znalazł się Wrocław, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO. To drugie polskie miasto, po Krakowie, które otrzymało ten tytuł i czwarte, które dołączyło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Starania Wrocławia o przyjęcie do Sieci rozpoczęły się na początku 2019 r. Koordynacją prac związanych z przygotowaniem zgłoszenia do UNESCO zajmował się Wrocławski Dom Literatury. Kandydaturę popierała Rada Miasta, Polski Komitet do spraw UNESCO, środowiska literackie w kraju i za granicą oraz przedstawiciele innych miast kreatywnych, w tym Krakowa - pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO. Decyzja o uhonorowaniu Wrocławia prestiżowym tytułem Miasta Literatury zbiegła się z przyznaniem nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, która od wielu lat związana jest z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Wraz z Wrocławiem, do grona miast literatury przystąpiły: Angoulême (Francja), Bejrut (Liban), Exeter (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), Kuhmo (Finlandia), Lahore (Pakistan), Leeuwarden (Holandia), Nanjing (Chiny), Odessa (Ukraina), Slemani (Irak) i Wonju (Korea Południowa).

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (Creative Cities Network) została utworzona w 2004 roku aby promować rozwój miast oparty na zasadach kreatywności i zrównoważonego rozwoju przyczyniając się do wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym miast. Przynależność do sieci ma charakter prestiżowy, umożliwia współpracę między miastami w konkretnych dziedzinach kreatywności. Obecnie sieć zrzesza 246 miast, które współpracują dzieląc doświadczenia i najlepsze praktyki w siedmiu dziedzinach kreatywności: muzyki, literatury, filmu, gastronomii, rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, wzornictwa oraz sztuki mediów.

Źródło: UNESCO

 

Czytany 162 razy Ostatnio zmieniany 13-11-2019

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij