Wydrukuj tę stronę

5. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach

  • 22-08-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
5. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach http://www.festiwalhaupta.pl/

W dniach 26-29 września 2019 r. w Gorlicach odbędzie się 5. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, pisarz i współtwórca Wydawnictwa Czarne, który wraz z innymi miłośnikami twórczości Zygmunta Haupta, powołał Festiwal jego imienia.

"Od 2015 r. spotykamy się jesienią w Gorlicach, by  rozmawiać o ambitnej literaturze, o tym, co nas w niej dotyka, wzrusza i elektryzuje. Rozmawiamy, zadajemy pytania, wymieniamy się spostrzeżeniami. Czytamy i słuchamy opowiadań Haupta w mistrzowskich interpretacjach. Splatamy to, co lokalne i nam najbliższe z problemami uniwersalnymi" - informują organizatorzy.

Zygmunt Haupt to pisarz, malarz, architekt. Urodził się w 1907 roku na Podolu, zmarł w 1975 roku w Winchester, USA. Jego twórczość opisuje przedwojenną rzeczywistość Wschodniej Galicji, Podola i Wołynia oraz wojenne przeżycia pisarza we Francji. Skalą talentu sytuuje się Haupt blisko takich pisarzy jak Bruno Schulz.

Na chwilę obecną chęć udziału w festiwalu potwierdzili: Marek Bieńczyk ("Kontener"), Wojciech Bonowicz ("Dziennik końca świata"), Dorota Brauntsch ("Domy bezdomne"), Julia Fiedorczuk ("Psalmy"), Darek Foks ("Pieśni o wszystkim"), Olga Gitkiewicz ("Nie hańbi"), Agata Jabłońska ("Raport wojenny"), Barbara Klicka ("Zdrój"), Joanna Kuciel-Frydryszak ("Służące do wszystkiego"), Michał Olszewski ("Upał"), Marta Madejska ("Aleja Włókniarek"), Jacek Podsiadło ("Włos Bregueta"), Filip Springer ("Miasto Archipelag"), Paweł Sołtys ("Mikrotyki"), Katarzyna Surmiak-Domańska ("Kieślowski. Zbliżenie"), Jáchym Topol ("Wrażliwy człowiek"), Mariusz Urbanek ("Makuszyński"), Filip Zawada ("Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek"), Serhij Żadan ("Internat") oraz Zofia Król, Andrzej Niewiadomski, Paweł Panas, Justyna Sobolewska.

Więcej informacji na stronie: www.festiwalhaupta.pl

Źródło: Festiwal Haupta

 

Czytany 371 razy