Plebiscyt na polski kryminał stulecia - przyjmowanie zgłoszeń

  • 26-07-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

W 2019 roku świętujemy stulecie powołania policji państwowej w Polsce. Przez cały wiek postać policjanta na dobre zagościła w literaturze kryminalnej i sensacyjnej. Funkcjonariusze budzili zainteresowanie fanów mocniejszych literackich wrażeń w latach międzywojnia, wyglądali do nas z kart powieści Joanny Chmielewskiej czy Joe Alexa (który, wbrew obiegowej opinii, jest polskim autorem – to pseudonim Macieja Słomczyńskiego), obecnie zaś towarzyszą nam podczas lektury książek Roberta Małeckiego, Wojciecha Chmielarza czy Ryszarda Ćwirleja. Po kryminały sięgano zarówno w epoce kryzysu ekonomicznego po 1928 roku, w czasach PRL-u czy w demokratycznej Polsce. Który z kryminałów podbił serca czytelników? Który sprawił, że najchętniej się do niego wraca? Jaki tytuł zasłużył na miano kryminału stulecia?

Takie pytania zadaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - koordynator programu "Niepodległa" - w setną rocznicę powołania polskiej policji państwowej, w roku świętowania odbudowy polskiej państwowości, w czasach, kiedy na polskim rynku rocznie ukazuje się ponad 200 powieści kryminalnych i sensacyjnych samych tylko polskich autorów - ogłaszając jednocześnie plebiscyt na najlepszą książkę kryminalną lub sensacyjną ostatnich stu lat.

Plebiscyt będzie przebiegał dwuetapowo – do końca roku można zgłaszać swoje propozycje najlepszych publikacji mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – każdy może zgłosić do trzech pozycji. W mailu zgłoszeniowym należy umieścić imię i nazwisko autora powieści oraz tytuł, opcjonalnie można też podać rok wydania i wydawnictwo. Wszystkie propozycje zostaną zebrane i opublikowane na początku stycznia 2020 na stronie www.niepodlegla.gov.pl. Uruchomiony zostanie wówczas system do głosowania internetowego, w którym będzie można wybrać ostatecznie tylko jedną, konkretną pozycję. O wybór najlepszej książki kryminalnej lub sensacyjnej spośród zgłoszonych propozycji poproszeni zostaną także przedstawiciele festiwali poświęconych tematyce literatury kryminalnej w całej Polsce, jak również sami autorzy.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas Warszawskich Targów Książki w maju 2020 r.

Źródło: MKiDN
 

 

Czytany 255 razy Ostatnio zmieniany 29-07-2019

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij