Zapraszamy do udziału w bookcrossingu – akcji uwalniania książek

  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Qr Code

Zapraszamy do udziału w bookcrossingu – akcji uwalniania książek.


Na potrzeby czytelników, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie utworzyła serwis internetowy, w którym każdy może założyć własną półkę bookcrossingową i uwolnić prywatne książki już przeczytane i niepotrzebne.

Strona internetowa informuje również o książkach, które uwolniły inne osoby.

Niniejszy serwis internetowy jest utworzony w celu informowania o książkach i miejscach pozostawiania książek. Serwis wymaga jednorazowej rejestracji (opcja "zarejestruj się" na stronie głównej portalu E-biblioteka). 


W serwisie bookcrossingu dostępne są następujące opcje:

- „Dodaj książkę” - Formularz pozwala wpisać dane o książkach, które chcemy uwolnić. Należy wprowadzić do formularza autora i tytuł książki, można też podać dodatkowe informacje o książce, takie jak kategoria literatury (z indeksu kategorii) i ISBN (Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki) oraz dołączyć okładkę książki. Po dodaniu książki, serwis podpowiada numer identyfikacyjny uwolnionej książki,  np.: EJW7CP4H6A. Identyfikator można umieścić w dowolnym miejscu na okładce uwalnianej książki (jest to opcja nieobowiązkowa, ale przydatna). Na koniec należy przypisać uwalnianą książkę do dowolnej półki (miejsca gdzie zostanie uwolniona).

- „Zabrałem książkę” – Funkcja służy wpisaniu identyfikatora książki znalezionej (jeżeli osoba, która uwoliniła książkę go wpisała).

Funkcje nieobowiązkowe:

- „Utwórz nową półkę” – Funkcja ta pozwala na założenie półki bookcrossingowej. Należy wprowadzić nazwę półki oraz jej lokalizację, a następnie wybrać rodzaj półki „oficjalna” lub „prywatna”.
Półka traktowana jest jako "oficjalna", gdy została utworzona w instytucji, firmie np. w bibliotece, pubie, na uczelni, w szkole. Użytkownik bookcrossingu może też korzystać z półek już założonych w serwisie.

- „Lista półek” – Spis wszystkich zarejestrowanych półek bookcrossingowych (miejsc pozostawiania książek).
Zachęcamy również do korzystania z półek bookcrossingowych funkcjonujących w bibliotekach. Specjalnie dla Państwa utworzyliśmy je w kilku większych bibliotekach publicznych w Rzeszowie. Półki te służą do wymiany prywatnych książek między czytelnikami. Półki są odpowiednio oznakowane i dostęp do nich jest możliwy w godzinach pracy bibliotek. Można zostawiać tam książki lub inne wydawnictwa i zabrać książki pozostawione przez inne osoby.

- „Moje konto” – Lista książek uwolnionych przez posiadacza konta, oraz pozyskanych przez czytelnika dzięki usłudze bookcrossingu. 

- „Drukuj etykietę” – Wydruk etykiety do zamieszczenia na okładce książki uwalnianej (opcja nieobowiązkowa).


Serdecznie zachęcamy do udziału w bookcrossingu i uwalnianie książek w Rzeszowie i w województwie podkarpackim.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij