Wydrukuj tę stronę

Zapraszamy do korzystania z portalu „E-BIBLIOTEKA”

  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
Qr Code

Zachęcamy użytkowników Internetu do korzystania z portalu „E-BIBLIOTEKA”.

Odwiedzający serwis znajdą tutaj szereg nowych usług informacyjnych wdrożonych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Do usług tych należą, między innymi:

Wirtualny doradca – to program udzielający informacji użytkownikom o Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, zasadach wypożyczania zbiorów, placówkach bibliotecznych, systemie informatycznym i wielu innych kwestiach związanych z obsługą biblioteki.
Wirtualny doradca to program komputerowy stosujący metody i techniki sztucznej inteligencji. Bot wykorzystuje technologię polegającą na przetwarzaniu języka naturalnego. Poza syntezą mowy wyposażony jest w wizualizację postaci. W przypadku zbyt długiego oczekiwania na zadanie pytania, zaczyna okazywać znudzenie i sam zaczyna konwersację.
Wirtualny doradca w bibliotece, o imieniu Magda, odpowie na różne pytania, między innymi: jakie usługi świadczy biblioteka, co trzeba zrobić, aby zapisać się do biblioteki, na jak długo można wypożyczyć książki, ile książek można mieć na koncie czytelniczym, jak prolongować wypożyczone egzemplarze za pośrednictwem Internetu, jak przedłużyć zamówienie na książkę, co zrobić gdy zgubiłem książkę z biblioteki, gdzie mogę skorzystać ze starych numerów czasopism, jak zarezerwować książki i wiele innych.

Bookcrossing – to serwis wspomagający wymianę prywatnych książek miedzy użytkownikami. Czytelnik po jednorazowej rejestracji w portalu, ma możliwość informowania innych użytkowników o tytułach książek uwalnianych i miejscach pozostawienia książek. Te miejsca zadeklarowane są w serwisie jako wirtualne półki. Założonej półce wirtualnej powinna odpowiadać półka faktycznie istniejąca. Użytkownik może korzystać z wirtualnych półek już założonych przez inne osoby w serwisie i tam umieszczać informację o pozostawianych książkach lub założyć własną półkę.
W celu ułatwienia wymiany książek półki wirtualne i faktycznie im odpowiadające zastały założone przez bibliotekarzy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Zachęcamy użytkowników do uwalniania książek i zamieszczania informacji o nich w serwisie bookcrossingu.

Podkarpacka Witryna Czasopism – to serwis, przy pomocy którego czytelnicy korzystać mogą z pełnotekstowych, cyfrowych wersji czasopism wydawanych przez instytucje i organizacje na Podkarpaciu. Zasoby Podkarpackiej Witryny Czasopism będą sukcesywnie powiększane o kolejne roczniki i numery czasopism oraz gazet regionalnych dzięki prowadzonej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie digitalizacji. Aplikacja obsługująca Podkarpacką Witrynę Czasopism pozwala na przeglądanie i czytanie tekstów artykułów, powiększanie obrazu oraz drukowanie stron.

Multiwyszukiwarka – program pozwalający na przeszukiwanie wielu baz danych takich jak katalogi elektroniczne i bibliografie w wersji online. Wynikiem wyszukiwania będzie lista rekordów odpowiadających zapytaniu użytkownika. Wyszukiwaniem objęte są bazy danych bibliotek publicznych, pedagogicznych i uczelnianych na Podkarpaciu.

Spacery wirtualne – interaktywna prezentacja, w postaci panoram, oddziałów i filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Prezentacje zawierają informacje o lokalizacji agend wraz z linkami kierującymi do stron internetowych.

Udostępnianie dokumentów dźwiękowych – portal zapewnia dostęp do zdigitalizowanych dokumentów dźwiękowych. Cyfryzacji i opracowania nagrań muzycznych dokonała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie w oparciu o zbiory przechowywane na nośnikach analogowych zgromadzonych w Wypożyczalni Muzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Są to nagrania należące do różnych gatunków muzycznych. Wszyscy użytkownicy Internetu mogą odsłuchiwać krótkie, kilkunastosekundowe fragmenty, dostęp do pełnych nagrań możliwy jest wyłącznie dla aktualnych użytkowników posiadających kartę czytelnika i zapisanych do jednej z bibliotek publicznych prowadzących elektroniczny system wypożyczeń zbiorów. Logowanie odbywa się za pomocą loginu i hasła, identycznie jak logowanie na konto czytelnicze online. Baza dokumentów dźwiękowych będzie sukcesywnie zapełniana utworami, dzięki prowadzonym pracom digitalizacyjnym.

Udostępnianie audiobooków – jest to dostęp online do tekstów utworów literackich i popularnonaukowych autorów związanych z województwem podkarpackim.

Ponadto portal to szereg informacji o Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie oraz o innych bibliotekach na Podkarpaciu, w tym o wydarzeniach i imprezach związanych z książką i literaturą organizowanych przez biblioteki i instytucje kultury na Podkarpaciu.