IBUK LIBRA i WOLNE LEKTURY

  • 02-09-2015
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

Zapraszamy Czytelników do korzystania z e-booków zarejestrowanych w katalogach elektronicznych WiMBP w Rzeszowie

http://www.wimbp.rzeszow.pl/katalogi-on-line/

 

Są to książki w postaci elektronicznej pochodzące z serwisu IBUK LIBRA oraz z portalu WOLNE LEKTURY. Korzystanie z ok. 3.000 e-booków jest bezpłatne. 

Książki z serwisu IBUK LIBRA

ibuk

WiMBP w Rzeszowie zapewnia dostęp do 1208. e-booków z serwisu IBUK LIBRA Wydawnictwa PWN. Są to przede wszystkim książki naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy oraz literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mogą z nich bezpłatnie korzystać na domowych komputerach oraz w bibliotekach. 

Uwaga! Korzystanie z e-książek z serwisu IBUK LIBRA na domowym komputerze wymaga zalogowania czytelnika do serwisu z użyciem kodu PIN  i wskazania WiMBP w Rzeszowie z listy bibliotek w Polsce.

Kody PIN wydawane są w filiach i oddziałach WiMBP w Rzeszowie. Czytelnicy mogą też zwrócić się o PIN bezpośrednio na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając w treści e-maila numer swojej karty bibliotecznej. Listem zwrotnym prześlemy indywidualny PIN do logowania. 

Poniżej obraz rekordu e-książki pochodzącej z serwisu IBUK LIBRA, prezentowanego w katalogu WiMBP w Rzeszowie:  

1

 Przy opisach dokumentów elektronicznych z serwisu IBUK LIBRA pojawia się adnotacja:
 „Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu PIN. Po odbiór kodu PIN zapraszamy do biblioteki. Kod PIN można otrzymać też e-mailem po wysłaniu prośby na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (podając w mailu numer swojej karty bibliotecznej)”. 

Pełny tekst książki elektronicznej uruchamia się po kliknięciu myszką na link „Informacja o książce”.
Przed wyświetleniem tekstu pojawi się też komunikat o konieczności wpisania kodu PIN i wybrania WiMBP w Rzeszowie z listy bibliotek współpracujących z serwisem. 

Widok wybranej książki z serwisu IBUK LIBRA, z której czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mogą korzystać po zalogowaniu do serwisu: 

2

 Książki z serwisu WOLNE LEKTURY 

wl

Wolne Lektury to książki i audiobooki, które przygotowane zostały w wersjach elektronicznych przez fundację Nowoczesna Polska. Są to przede wszystkim dzieła klasyki polskiej i obcej, w tym lektury szkolne. Ogółem katalogi WiMBP w Rzeszowie rejestrują 1786 książek elektronicznych z serwisu Wolne Lektury. 

Listę wszystkich lektur można wywołać w katalogu elektronicznym wybierając klucz wyszukiwania „tytuł serii” i wpisując wolne lektury.

Obraz rekordu przykładowej książki z serwisu Wolne Lektury prezentowany jest poniżej.   

3

Do otwarcia książki służy przycisk „pobierz” zamieszczony pod okładką książki. Po jego wybraniu pojawiają się ikonki plików epub, mobi, pdf oraz nutki – kierujące do tekstu książki.  Otwieranie plików epub  i mobi wymaga użycia dedykowanych programów do czytania książek elektronicznych – można je bezpłatnie pobrać  z Internetu (np. program Icecream Ebook Reader lub Calibre). Można też wszystkie e-książki otwierać w formacie pdf.  W przypadku książek w wersjach dźwiękowych przy opisie bibliograficznym pojawią się też nutki (jak powyżej). 

Książki z serwisu  Wolne Lektury, można również czytać bezpośrednio ze strony internetowej tego projektu – klikając link w rekordzie książki  „strona domowa utworu” (widok na obrazku powyżej).    

Wszystkie e-booki opisane są w następujących katalogach WiMBP w Rzeszowie:   

  • Wypożyczalni Głównej,
  • filii miejskich i Wypożyczalni Muzycznej,
  • Oddziału dla Dzieci i Młodzieży,
  • Czytelni Głównej. 

Szukając e-booków w katalogach bibliotecznych można wykorzystywać klucze, m.in.: autor, tytuł książki, hasło przedmiotowe, wydawca.  

Kontakt w sprawie e-booków:

Bożena Janda, tel. (17) 86 69 441, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

wbibliotece

Czytany 12042 razy Ostatnio zmieniany 16-06-2016
Więcej w tej kategorii: « E-czasopisma

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij