Rzeszów: Jubileusz 15-lecia Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu

• 02-07-2021
Rzeszów: Jubileusz 15-lecia Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu WiMBP w Rzeszowie

30 czerwca 2021 r. w Sali Industrialnej Hotelu Rzeszów odbył się uroczysty jubileusz 15-lecia Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu. W spotkaniu zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie uczestniczyło 65 moderatorów DKK z bibliotek publicznych województwa podkarpackiego.

Uczestników przywitała Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podkreślała jak ważna jest działalność DKK i wkład bibliotekarzy w propagowanie czytelnictwa. Dziękowała równocześnie wszystkim moderatorom zaangażowanym w prowadzenie i organizowanie spotkań w ramach DKK. Szczególne podziękowania skierowała dla koordynatora wojewódzkiego DKK - Małgorzaty Augustyn, zajmującej się działalnością klubów od 2007 roku. Bibliotekarzy przywitał równie serdecznie Jakub Pacześniak, opiekun programu DKK z Instytutu Książki w Krakowie, jednocześnie dziękując za dotychczasową pracę i wszelkie działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

Każdego roku zostają przyznane nagrody Klubom, które w sposób szczególny wyróżniły się działalnością. W 2021 roku nagrody w postaci czytników ebooków PocketBook Touch Lux 5 otrzymały 3 Kluby: z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej - moderatorka Agnieszka Urbanek, z Biblioteki Publicznej im. J. Harasymowicza w Komańczy - moderatorka Anna Padamczyk-Budzyń, z Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale - moderatorka Irena Jakubiec. Za 15. letnią działalność i promowanie czytelnictwa w środowisku lokalnym wyróżniono DKK z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy, który moderuje Magdalena Mozgowiec.

Podczas jubileuszowej gali bibliotekarze spotkali się z wyjątkowym gościem - Jarosławem Kretem, dziennikarzem, podróżnikiem, fotoreporterem, prezenterem telewizyjnym, autorem książek podróżniczych. Podróżnik pasjonująco opowiadał o Indiach, Madagaskarze, pokazując na autorskich fotografiach bogactwo tamtejszej flory i fauny. Poruszył też temat ocieplenia klimatu, tłumacząc jego źródło i przyczyny. Autor przygotował dla uczestników książki, a na zakończenie spotkania bibliotekarze otrzymali pamiątkowe dedykacje i autografy.

Kolejna część spotkania pt. "Opowiem Wam o swoim Klubie" dotyczyła prezentacji wybranych klubów przez moderatorów. O klubie dla dzieci i młodzieży opowiedziała Irena Jakubiec z Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale, a swój klub dla dorosłych zaprezentowała Małgorzata Trela z DKK w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Nowa Dęba. Klub "Miejscówka”" działa już 10 lat w Boguchwale, przyciągając nieustannie młode pokolenia. Moderatorka zaprezentowała najważniejsze działania w ramach DKK, podzieliła się doświadczeniami związanymi z realizacją projektu "Bez książki nie idę…", który znalazł się wśród nagrodzonych w konkursie "Teraz My - DKK dla dzieci i młodzieży". Opowiedziała również o spotkaniach autorskich i pomysłach jakie realizuje z klubowiczami, aby przyciągnąć ich do biblioteki i włączyć w promocję czytelnictwa. Z kolej DKK w Nowej Dębie działa od 2007 roku, zrzeszając czytelników i sympatyków różnych gatunków literackich. Podczas spotkań toczą się często burzliwe dyskusje, rozwijające w klubowiczach krytyczne myślenie, zdolności argumentowania i wypowiadania własnego zdania. Warto podkreślić, że klubowicze rozmawiali o książkach podczas pandemii, spotykając się na spacerach oraz wirtualnie.

Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK, podsumowała 15-letnią działalność programu Instytutu Książki. Przypomniała jego rolę i najważniejsze cele. W 2007 roku swoją działalność zainicjowało 21 klubów, obecnie działa 107 klubów (46 dla dzieci, młodzieży oraz 61 dla dorosłych). Dyskusyjne Kluby Książki to również pełne emocji spotkania autorskie, umożliwiające poznanie i rozmowę z pisarzem, pisarką, dziennikarzem, ludźmi pasjonującymi się literaturą. Podczas 15 lat działalności w podkarpackich bibliotekach odbyły się aż 682 spotkania autorskie. Z okazji jubileuszowego spotkania moderatorzy wraz z klubowiczami wybrali ulubionych pisarzy i książki. Czytelnicy literatury dziecięcej wskazali takich autorów jak: Barbara Kosmowska, Agnieszka Tyszka, Grzegorz Kasdepke, Paweł Beręsewicz, Andrzej Maleszka, Marcin Pałasz. Natomiast w literaturze młodzieżowej pojawili się tacy autorzy jak: Joanna Jagiełło, Marta Fox, Neil Gaiman, Rafał Kosik, R. J. Palacio, Katarzyna Ryrych. Dorośli klubowicze najbardziej docenili wśród autorów tworzących literaturę piękną: Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Lucindę Riley, Kristin Hannah, Joannę Jax, Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Carlosa Ruiza Zafona, Jakuba Małeckiego, Lisę Genovę. A w literaturze faktu dominowali tacy pisarze jak: Jacek Hugo-Bader, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Urbanek, Swietłana Aleksijewicz, Andrzej Stasiuk, Anna Janko, Agata Tuszyńska.

Moderatorzy DKK nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i poszerzają wiedzę literaturoznawczą dzięki licznym szkoleniom, które poruszają najważniejsze trendy, tematy, motywy w literaturze polskiej i światowej. Wyjątkową chwilą podczas spotkania były serdeczne i pełne wdzięczności podziękowania Moderatorów dla Małgorzaty Augustyn, koordynatora wojewódzkiego DKK. Przez 15 lat z ogromną życzliwością i profesjonalizmem wspierała, pomagała, doradzała bibliotekarzom, dzieliła się doświadczeniem, inspirowała i zachęcała do tworzenia wielu inicjatyw promujących czytelnictwo. W przyjazny i empatyczny sposób integrowała środowisko bibliotekarzy i czytelników, poświęcając im z pasją całe serce.

Moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali materiały promocyjne i reklamowe, które będą przydatne podczas spotkań DKK.

Marcelina Janisz

WiMBP w Rzeszowie