• 02-06-2021
Rzeszów: "Z cesarskiego dworu do mieszczańskiej kuchni, czyli XIX-wieczny smak Galicji" - nagranie prelekcji Rafała Kocoła Fot. WiMBP w Rzeszowie

2 czerwca 2021 r. miłośnicy historii i dobrej kuchni mieli okazję wysłuchać prelekcji "Z cesarskiego dworu do mieszczańskiej kuchni, czyli XIX-wieczny smak Galicji" przygotowanej przez Rafała Kocoła – kierownika Działu Historycznego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, pasjonata mikrohistorii, gastronomii historycznej oraz historii wojskowości.

Podczas wykładu o smakach Galicji prelegent zdradził kilka tajemnic z życia kulinarnego cesarza austriackiego Franciszka Józefa i jego żony Elżbiety. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jaki był ulubiony przysmak cesarzowej Sisi, skąd wzięło się określenie "bułka cesarska", czym był "pischinger", czy też jaki był ostatni posiłek cesarza. Historia austriackiego smaku, przeplatana niezwykle interesującymi anegdotami o kuchni na dworze cesarskim, została uzupełniona prezentacją multimedialną z ciekawymi ilustracjami.

Zapis prelekcji dostępny jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu i aktywność na czacie.

Organizację spotkania dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. Za jego realizację na platformie ClickMeeting odpowiadał Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych.

Iwona Wojtowicz
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie