Rzeszów: Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i Noc WiMBP w Rzeszowie - relacja

• 15-05-2021
Rzeszów: Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i Noc WiMBP w Rzeszowie - relacja WiMBP w Rzeszowie

Czytelnicy i miłośnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie wzięli udział w tegorocznym Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek i Nocy Biblioteki poprzez łącza internetowe, przy pomocy swoich komputerów, smartfonów i tabletów.

W mediach społecznościowych i na stronie WiMBP od 8 maja do 15 maja 2021 r. w określonych godzinach pojawiały się materiały związane z funkcjonowaniem Biblioteki, pracą bibliotekarzy i obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Wszystkie filmiki, prezentacje i nagrania warsztatów są nadal dostępne w sieci - na Facebooku – oznaczone hashtagiem #OgólnopolskiTydzieńBibliotek, w serwisie YouTube i na stronie internetowej www.wimbp.rzeszow.pl

Wydarzenia, które pojawiły się w mediach w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek to m.in.:

• Kulisy pracy bibliotekarza na wesoło: krótki filmik o humorystycznym charakterze, ukazujący pracę bibliotekarzy zza kulis
  • "Znajdziesz mnie w bibliotece": animacja poklatkowa o bajkowych bohaterach, przygotowana przez bibliotekarzy z Filii nr 16
  • Zgaduj Zgadula – zagadki, które trzeba połączyć w pary, z ukrytymi postaciami z książek dla dzieci
  • Quiz o Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie dla czytelników i bibliotekarzy
  • Zabawna historia o Heniu, pożeraczu książek, opracowana w formie grafiki rysunkowej. Inspiracją do powstania filmu jest książka "O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki" O. Jeffersa
  • "Znajdziesz je w bibliotece" - krótka prezentacja pokazująca, jakie książki są dostępne dla czytelników
  • Prezentacja "Zalety płynące z czytania książek" zawiera ciekawostki naukowe na temat czytelnictwa
  • Akcja Digitalizacja! Wprowadzenie, Skanowanie, Opracowanie – filmy opracowane przez bibliotekarzy z Pracowni Digitalizacji Zbiorów, ukazujące tajniki ich pacy oraz przedstawiające krok po kroku proces przygotowania materiałów publikowanych w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej
  • Z życia biblioteki - migawki wspomnień Kruka Anastazego - barwna inscenizacja bibliotekarzy z Filii nr 4, nawiązująca do wykonywania pracy bibliotekarskiej w przeszłości

Wydarzenia, które odbyły się 15 maja 2021 r. w Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie:

• spotkanie autorskie online z Januszem Leonem Wiśniewskim, które poprowadziła Bernadeta Szczypta

Podczas spotkania autor opowiedział o swojej najnowszej książce podróżniczej "Nowa Zelandia. Podróż przedślubna" pisanej na dwa głosy z Eweliną Wojdyło. Proces pracy twórczej trwał zarówno podczas podróży, gdy autorzy nagrywali treść na dyktafon, jak i później, w Gdańsku. Jak wspomina autor, prace nad książką zakończyły się tuż przed pandemią. Janusz Leon Wiśniewski zdecydował się opowiedzieć o pisaniu wspólnie z Eweliną Wojdyło - autorka podchodziła do pisania z ogromnym lękiem, jednak dzięki wsparciu partnera ich projekt zakończył się sukcesem. Ich wspólna książka stała się nowym doświadczeniem w związku, ponieważ oboje postanowili - w pewnej części - podzielić się z czytelnikami swoją codziennością. Podczas spotkania Janusz Leon Wiśniewski odpowiadał na pytania czytelników, m.in. "Czy jest jakaś recepta na udany związek osób po przejściach?", a na zakończenie podsumował, jak pandemia i łącza internetowe zmieniły relacje międzyludzkie.

• wirtualna wystawa "Rzeszów na starej pocztówce – widok współczesny", ukazująca sceny z życia Rzeszowa z przełomu XVIII i XIX wieku do czasów współczesnych
  • wykład dr hab. Wojciecha Birka, prof. UR "Lem – pisarz, myśliciel, człowiek" w ramach trwającego Roku Lema.

Wykład rozpoczął się od wyjaśnienia, co oznacza być "Lemologiem". Dr hab. Wojciech Birek przedstawia siebie jako "Lemofila", czyli zagorzałego miłośnika twórczości Stanisława Lema. Jego przygoda z Lemem rozpoczęła się od "Obłoku Magellana". Prowadzący przytaczał tytuły ulubionych powieści. Spotkanie z książką Wojciecha Orlińskiego odsłoniło na nowo sposoby odczytania twórczości Stanisława Lema. Następnie prowadzący skoncentrował się na tytule "Lem – pisarz, myśliciel, człowiek", będącym również tytułem książki Jerzego Jarzębskiego i Andrzeja Sulikowskiego, co skłoniło do pochylenia się nad życiorysem Stanisława Lema, pisarza wyróżniającego się nieprzeciętną wyobraźnią. Na zakończenie spotkania prelegent polecił wiele materiałów i tekstów dotyczących twórczości i postaci Stanisława Lema.

• twórcze warsztaty papieroplastyki "Książki nie do czytania" z Darią Sikorą. Zainteresowani mieli okazję do stworzenia własnego naszyjnika z wyczytanych książek.
  • wirtualna wystawa cymeliów ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

Katarzyna Błajdo,
spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie