Wydrukuj tę stronę

"Mała książka - wielki człowiek" 2021 - nabór bibliotek do projektu

  • 17-05-2021
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
"Mała książka - wielki człowiek" 2021 - nabór bibliotek do projektu Instytut Książki

Instytut Książki zaprasza wszystkie biblioteki publiczne do udziału w kolejnej edycji projektu "Mała książka - wielki człowiek". Każda zgłoszona biblioteka otrzyma bezpłatne wyprawki czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt ma zachęcić najmłodszych czytelników oraz ich rodziców do regularnego odwiedzania bibliotek i codziennego czytania. W ubiegłym roku - pomimo wielu trudności związanych z trwającą pandemią - w projekcie uczestniczyło ponad 5 800 bibliotek z całej Polski.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4-6 lat), które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Pierwsze czytanki dla…" dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice - przygotowana dla nich broszura informacyjna "Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki" przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Wszystkie biblioteki publiczne zainteresowane wzięciem udziału w projekcie (także te, które brały udział w poprzedniej edycji) mogą do 18 czerwca 2021 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie:

http://wielki-czlowiek.pl/rozpoczynamy-przyjmowanie-zgloszen-bibliotek-do-kolejnej-edycji-projektu-mala-ksiazka-wielki-czlowiek-2/

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy.

Korzyści z udziału w projekcie:

  • wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie,
  • zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy nierzadko odwiedzają bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat,
  • dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów Małym Czytelnikom bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.

Więcej informacji o projekcie: http://wielki-czlowiek.pl/

Źródło: Instytut Książki

Czytany 891 razy Ostatnio zmieniany 18-05-2021