Krosno: Monika Machowicz wybrana Bibliotekarzem Roku 2020

• 05-05-2021
Krosno: Monika Machowicz wybrana Bibliotekarzem Roku 2020 Monika Machowicz / KBP

Monika Machowicz, starszy kustosz, instruktor w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, została zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu Bibliotekarz Roku 2020. Reprezentantka Okręgu Podkarpackiego SBP w II turze konkursu pokonała kandydatów do tytułu z 15. pozostałych województw.

Monika Machowicz odpowiada za przygotowanie i realizację projektów realizowanych z grantów, planuje i koordynuje działania promocyjne biblioteki, współredaguje serwis internetowy Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz profile biblioteki na FB i Instagramie. W 2020 r. koordynowała międzynarodowy projekt "Biblioteki w czasie i przestrzeni" realizowany z biblioteką publiczną Krajská Knižnica P.O. Hviezdoslava w Preszowie. W ramach projektu powstała aplikacja mobilna (w jęz. pol., słow. i ang.) prezentująca znane osobowości Krosna i Preszowa, w której z poziomu każdego biogramu można przenieść się do katalogu online i zobaczyć publikacje o danej osobie zgromadzone w bibliotece.

W 2020 r. 3 jej autorskie projekty  - "Życie w książkach zamknięte", "W sieci BIBLIOTEKI!", "Wirtualne biblioinspiracje - od czytania do działania" - uzyskały dotacje z MKiDN i zostały zrealizowane. W ramach projektu "W sieci BIBLIOTEKI"! zakupiono 25 szt. długopisów/drukarek 3D, co pozwoliło na wdrożenie oferty dla najmłodszych użytkowników z wykorzystaniem nowych technologii. Monika Machowicz była także inicjatorką i autorką wielu działań KBP (spotkania autorskie, konkursy, warsztaty, tutoriale) prowadzonych w zeszłym roku pod hasłem #zostanwdomuzKBP. Od 4 lat skutecznie pozyskuje środki z Programu MKiDN Partnerstwo dla Książki na realizację szkoleń dla bibliotekarzy z powiatu krośnieńskiego. W 2020 r. w ramach jej projektu 175 bibliotekarzy wzięło udział w 8 szkoleniach.

Dotychczas zrealizowała łącznie kilkadziesiąt autorskich projektów, które miały bezpośredni wpływ na rozwój i jakość oferty bibliotecznej KBP. Należą do nich m.in. cykliczne wydarzenia lokalne "Turniej Jednego Wiersza" (7 edycji) czy konkurs "Krośnieński Mistrz Ortografii" (8 edycji). Z jej inicjatywy powstała ponadto Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa (której zasoby powiększyły się w 2020  r. o prawie 300 dokumentów) oraz Krośnieńska Baza Informacji Regionalnej. Została odznaczona Medalem SBP W dowód uznania i Odznaką Honorową MKiDN Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Sylwetka zwyciężczyni w serwisie SBP: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=23307

Wyniki konkursu: http://www.sbp.pl/konkurs/nagrodzeni?konkurs_id=23092