• 21-04-2021
Rzeszów: "Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta" - nagranie wykładu dra hab. Kazimierza Maciąga Fot. WiMBP w Rzeszowie

20 kwietnia 2021 r. dr hab. prof. UR Kazimierz Maciąg przybliżył czytelnikom Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie życie i twórczość Józefa Mackiewicza.

Prelegent opowiedział o rodzinie pisarza (ciekawostka: był on dziadkiem wujecznym dziennikarza Macieja Orłosia) i jego młodych latach. Druga część dotyczyła działalności publicystycznej Mackiewicza przed II wojną światową i w jej trakcie. Nie zostały pominięte kontrowersyjne sprawy z życia publicysty, jak np. wydanie na niego wyroku śmierci przez AK. Mackiewicz był świadkiem historii: za zgodą AK uczestniczył jako obserwator w zorganizowanej przez nazistów ekshumacji ofiar zbrodni katyńskiej, widział też wymordowanie przez Niemców żydów w Ponarach. Pod koniec wojny opuścił wraz z żoną Barbarą Toporską Polskę, jak się miało okazać, na zawsze. Jako antykomunista dobrze wiedział, że na miejscu nie czeka ich nic dobrego. Prof. Maciąg przypomniał, że na emigracji pisarz był właściwie na utrzymaniu żony. Podczas gdy ona prowadziła zakład repasacji pończoch, on pisał. Za najważniejszą publikację Mackiewicza prelegent uznał "Drogę donikąd", obraz Wileńszczyzny pod okupacją sowiecką.

Zainteresowani czytelnicy z pewnością docenią przygotowane przez prof. Maciąga zestawienie ważniejszych opracowań na temat życia i twórczości Józefa Mackiewicza zaprezentowane w końcowej części wykładu.​

Nagranie wykładu dostępne jest na bibliotecznym kanale w serwisie YouTube:

Barbara Pawlikowska
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie