Rzeszów: "Gawęda o Bolesławie Prusie" - nagranie

  • 11-03-2021
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: "Gawęda o Bolesławie Prusie" - nagranie Fot. WiMBP w Rzeszowie

"Gawęda o Bolesławie Prusie" dr hab. Joanny Rusin była kolejnym spotkaniem zorganizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza Oddział w Rzeszowie. Tym razem ze względu na panującą epidemię, spotkanie odbyło się w formie online.

Bolesław Prus - pisarz i publicysta okresu pozytywizmu ukazany został od mniej znanej strony. Doskonale znane są jego powieści, nowele i publicystyka lecz nie każdy wie, że Bolesław Prus był świetnym matematykiem i zwolennikiem nauk przyrodniczych. Był człowiekiem bardzo nowoczesnym. Jako pierwszy pisarz kupił sobie maszynę do pisania, był jednym z pierwszych abonentów telefonicznych, a żonie ofiarował maszynę do szycia. Był fanem jazdy na rowerze. W pamięci znajomych zachował się jako dobry, serdeczny człowiek.

Jego życiowe credo brzmiało: "Trzeba żyć, aby być użytecznym, trochę szczęśliwym i dosięgnąć możliwej doskonałości. Poza tym wszystko jest głupstwem". W trakcie gawędy prof.  Rusin przytoczyła wiele innych, ciekawych epizodów z życia pisarza.

Nagranie wykładu dostępne jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube: https://youtu.be/egukmCmphqM

WiMBP w Rzeszowie

 

Czytany 115 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij